Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a tokat atan kişinin Damien Tarel olduğu açıklandı. Fransız basını, 28 yaşındaki Tarel'in ideolojik karmaşa içinde olan, 'paralel dünyada' yaşayan bir kişi olduğunu yazdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a salı günü tokat atan protestocunun kimliği belli oldu. Fransız basını, bu kişinin 28 yaşındaki Damien Tarel olduğunu duyurdu.

Polis kaynakları ise Tarel'in 'ideolojik bir karmaşa yaşadığını', evinde hem Sovyetler Birliği bayrağı hem de Adolf Hitler'in Kavgam kitabının bulunduğunu söyledi. Tarel'in, Ortaçağ dövüş sanatlarına meraklı olduğu ve bu dönemdeki savaşların canlandırıldığı etkinliklere katıldığı da belirtildi.

Tarel, Macron'u korona virüsü salgını sonrasında halka biraraya geldiği gezisi sırasında, ülkenin Drome bölgesinde tokatlamıştı. Macron bariyerlerin arkasındaki halkla selamlaşmaya gittiğinde, Tarel "Kahrolsun Macronya" diyerek Fransa Cumhurbaşkanı'na tokat atmıştı.

Olay yerinde gözaltına alınan Tarel'in evindeki aramalarda, bazı silahlar, bir Sovyetler Birliği bayrağı, Hitler'in ideolojik manifestosu sayılan Kavgam kitabının bir kopyası, Japon çizgi romanları ve askeri simülasyon oyunları bulundu. Tarel'in annesiyle yaşadığı da açıklandı.

Saldırının hemen sonrasında Fransız polisi Tarel'i 'bir anarşist' olarak nitelemişti ancak Le Parisien gazetesine konuşan bir kaynak, Tarel'i ideolojik karmaşa yaşayan, 'kaybolmuş' bir kişi olarak tanımladı. Tarel'in YouTube'da hem sağcı hem solcu kanalları takip ettiği belirtiliyor. Le Parisien, Tarel'in 'rol yapma oyunlarından ve Ortaçağ dövüşlerinin simülasyonlarından oluşan paralel bir dünyada yaşadığını' yazdı.

Tarel, Macron'a tokat atmasının ardından Drome kentine birlikte geldiği bir arkadaşı ile birlikte tutuklandı. Bu kişinin de Macron'a hakaret ettiği belirtilirken, ikili 'bir kamusal yetkisi bulunan bir kişiye kasten şiddet uygulamakla' suçlanıyor. Tarel ve arkadaşının, suçlu bulunmaları halinde üç yıl hapis cezası ve 45 bin euro para cezası almaları bekleniyor.