Dünyada 152 milyon çocuk işçinin olduğuna dikkat çeken Uluslararası Çalışma Örgütü, 2021’in “çocuk işçiliğinin ortadan kaldırıldığı yıl” olması için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), çocuk işçiliğiyle mücadele kapsamında bir yıllık yeni çalışma planı çıkardı. Dünyadaki 152 milyon çocuk işçiden 72 milyonunun Afrika kıtasında olduğunu belirten ILO, 2021'in “çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi uluslararası yılı” olması için kampanya yürüttüklerini duyurdu.

ILO, "Çocukların asker olarak kullanılması dahil olmak üzere çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin yasaklanması ve ortadan kaldırılması, 2025 yılına kadar her türlü çocuk işçiliğine son vermek için etkili acil önlemler alınması için ülkelere çağrıda bulunuyoruz" açıklaması yaptı.

YÜZDE 70'İ TARIMDA

ILO verilerine göre, son 20 yılda yaklaşık 100 milyon çocuk, çocuk işçi olmaktan kurtarıldı. Ancak, kaydedilen ilerleme her bölgede aynı düzeyde olmadı. Çocuk işçiliğinin en çok görüldüğü Afrika kıtasını 62 milyon çocuk işçiliğiyle Asya-Pasifik takip ederken bu çocukların yüzde 70’inin tarımda çalıştığı belirlendi. Söz konusu çocukların yarısından fazlasının canlarını tehlikeye atacak işlerde çalıştığına dikkat çeken ILO açıklamasında, Covid-19 pandemisinin ağırlaştırdığı yoksulluk koşullarının da çocukları işçiliğe yönelttiğini belirtildi.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, "Pandemi dönemi okulların kapanması durumu daha da kötüleştirdi ve milyonlarca çocuk aile gelirine katkıda bulunmak için çalışıyor. Küresel salgın çocukları sömürüye daha açık hale getirdi. Çocuklar işte değil okulda olmalı, gelecekleri kurtarılmalıdır" diye vurguladı. Ryder, 2022’de Güney Afrika’da "5. Çocuk İşçiliği Küresel Konferansı" yapılması için hazırlıkların devam ettiğini ifade etti.