Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Bu¨yu¨khusun köyu¨nde sondaj ve jeotermal enerji santralı (JES) başvurusuna Çanakkale Valiliği “ÇED gerekli değil” kararı verdi.

Bunun u¨zerine direnişe geçen bölge köylu¨leri, çiftçiler, hayvancılık yapanlar, turizmciler ve STK’ler, konuyu yargıya taşıdı. Çanakkale İdare Mahkemesi’ne başvuran 116 kişi, yu¨ru¨tmenin durdurulmasını talep etti.

‘TARİHİ ESERLER ZARAR GÖRÜR’

Jeotermal projesi faaliyete geçerse 17. yu¨zyıldan itibaren du¨nyada en iyi korunmuş şehir devletlerinden biri olan antik kentin zarar göreceği kaydediliyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Projeye tepki gösterenlerden biri de Kazdağı Doğal ve Ku¨ltu¨rel Varlıkları Koruma Derneği. Dernek Başkanı Su¨heyla Doğan, yaptığı açıklamada jeotermalin yaratacağı tahribat nedeniyle tarımsal ve hayvansal u¨retimin du¨şeceğini vurgulayarak UNESCO Du¨nya Miras Listesi’nde bulunan Troya antik kenti, Assos, Alexandria Troas ve Parion gibi antik kentlerin de zarar göreceğini söyledi. Doğan, bölgede birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanlarının bulunduğuna dikkat çekti.

Bölgede henu¨z ortaya çıkarılmamış birçok tarihsel yapının bulunduğunu anımsatan Doğan, “Arkeolojik çalışmaların yapılması gerekiyorken jeotermal enerji alanı yapılmak isteniyor. Eğer devam ederse gu¨n yu¨zu¨ne çıkarılmamış eserler zarar görecektir. Buranın u¨lke ekonomisine ku¨ltu¨r turizmiyle katkı yapması gerekiyor ama doğayı tahrip eden enerji şirketlerinin kârına kâr katacağı işler yapılıyor” ifadesini kullandı.

Kazı alanları için bölgede yeni yollar açıldığını ve ağaçların kesildiğini sözlerine ekleyen Doğan, “Buradaki dereler, şirketin sondaj yapacağı alana çok yakın. Derelerin kirlenmesi, tarım arazileri ve içme suyu kaynaklarının kirlenmesi anlamına geliyor. Burada jeotermal kaynaklı kimyasalın Asos antik kentindeki tarihi kalıntılara kimyasal olarak nasıl zarar vereceğiyle ilgili bir verimiz yok ancak şu gerçeği göz ardı edemeyiz; antik kente gelenler çu¨ru¨k yumurta kokusundan ve havadaki gazlardan etkilenecekler. “ÇED gerekli değildir” kararıyla bölgede yaşayan insanları bilgilendirmekten kaçıyorlar. Konuyu yargıya taşıdık, olumlu bir karar bekliyoruz. Kamu, bu kadar insanı karşısına alamaz” dedi.