Kaspersky, 2020'nin ilk dokuz ayında dolandırıcıların sürekli Apple kullanıcıları ve hesaplarıyla ilgilendiğini tespit etti.

Örneğin, her ay Kaspersky araştırmacıları dünya çapında "Apple" şirketinden bahseden yaklaşık 100 şüpheli domain buldular.

Bu web sitelerinin çoğu, kullanıcıların Apple Kimliklerini ve şifrelerini girmelerini gerektiriyor. Eylül ayında hızla artmaya başlayan bu domain’lerin sayısı ay sonu itibariyle 1.950’yi buldu.

Bu kaynakları analiz eden Kaspersky uzmanları, bazı dolandırıcıların kayıp telefonları bulmayı teklif ettiğini, bazılarının ise kullanıcıların hesaplarına yeniden erişim sağlamaya yardımcı olduğunu tespit etti.

Bu websitelerinin arasında Apple’ın destek hizmetlerini taklit eden kimlik avı siteleri de bulunuyor. Büyük olasılıkla bu kaynaklar, kullanıcıların hesaplarını çalmak amacıyla oluşturuldu ancak düzgün çalışmadılar.

Dolandırıcılar genellikle bu sayfaları önlem olarak kullanıyorlar böylece bir kaynak engellendiğinde diğerini etkinleştirebiliyorlar.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Tatyana Sidorina Apple kullanıcılarının daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıyor ve şöyle diyor:

"Dolandırıcıların Apple hizmetlerine olan ilgisinin yeniden artması, kullanıcıların dikkatini çeken her şeyden mutlu bir şekilde yararlanacaklarını gösteriyor. Yeni iPhone'un piyasaya sürülmesi, dolandırıcıların kötü amaçlı özellikleri yayması için mükemmel bir fırsat olabilir."

Dolandırıcıların kurbanı olmamak için Kaspersky uzmanları şunları öneriyor:

Fazla cömert görünen teklif ve promosyonlara şüpheci yaklaşın

Mesajların güvenilir kaynaklardan geldiğini doğrulayın

Anlık mesajlaşma programları ve sosyal ağlardaki şüpheli e-postalardan veya mesajlardan gelen bağlantılara tıklamayın

Ziyaret ettiğiniz sitelerin gerçekliğini kontrol edin

Güncel kimlik avı ve spam veritabanına sahip güvenlik çözümü yükleyin