AKP'den sendikalara karşı yeni hamle: "231 sendikanın 188'i kapanmayla yüz yüze"

AKP'li vekillerin imzasıyla Meclis'e sunulan yasa tasarısında sendikalara karşı bir düzenleme de yer alıyor. CHP'li Kaya, düzenlemeyle birlikte, sendikaların çoğunun uzun vadede kapanacağını belirtti ve "Kamu emekçileri istemedikleri sendikalara üye olmak zorunda kalacak" dedi.

AKP'den sendikalara karşı yeni hamle: "231 sendikanın 188'i kapanmayla yüz yüze"

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, AKP milletvekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan torba kanun teklifinin yasallaşması durumunda 231 sendikadan 188'inin kapanmayla yüz yüze kalacağını savundu.

Kaya, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'yle sendikal faaliyetlere kısıtlama getirildiğini öne sürdü.

"KAMU EMEKÇİLERİ İSTEMEDİKLERİ SENDİKALARA ÜYE OLMAK ZORUNDA KALACAK"

Kanun teklifine yönelik eleştirilerde bulunan Kaya, şöyle devam etti:

"Yeni sendikalarının kurulmasının önü kapatılıyor. Mevcut sendikalardan yüzde 2 barajını aşamayanlar üye kaybedecek. Üye kaybeden sendikalar uzun vadede kapanacak. Kamu emekçileri ekonomik nedenlerle istemedikleri sendikalara üye olmak zorunda kalacak ve ayrılamayacak. Kanun teklifinin yasalaşması durumunda 231 sendikanın 188'i kapanmayla yüz yüze kalacak. Erdoğan daha önce grev yapan bir sendika üyesiyken, bugün grevleri yasaklayan ve engelleyen bir isim haline geldi. Sayın Erdoğan, bir an önce İstanbul'da grev önlüğü giydiğiniz günleri hatırlayın ve o günlere dönün."

Kaynak: AA

Etiketler
Sendika AKP Meclis