Seçimin öne çekilmesi gündemde: Yeni tarih verildi

Gazeteci Muharrem Sarıkaya, seçim tarihinin çeşitli nedenlerle öne çekilebileceğini söyledi; 14 Mayıs'ın ardından şimdi de 16 Nisan tarihinin gündeme geldiğini kaydetti.

Seçimin öne çekilmesi gündemde: Yeni tarih verildi

AKP ve MHP tarafından sıklıkla 18 Haziran 2023'te yapılacağı ifade edilen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine bir yıldan az süre kala siyasi partiler, çalışmalarını hızlandırdı. Ancak Kurban Bayramı dolayısıyla başlayacak hareketlilik, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve hac dönemi, sandık gününün öne çekilmesi ihtimalini gündeme getirdi. 

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, bugün dikkati çeken bir yazı kaleme aldı:

"Cumhur İttifakı bileşeni Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici ise konu hakkında bilgisinin olmadığının altını çizerek başladı. Ancak seçimin erkene alınması konusunu daha önce ele aldıklarını belirten Destici, sohbetimizde şunları söyledi:

'Daha önce Sayın Cumhurbaşkanı ile 18 Haziran tarihi üzerinde konuşurken, Mayıs ihtimali üzerinde de durmuştuk. 18 Haziran’da YKS, hac, yurt dışından gelecek gurbetçilerin durumu gibi faktörleri göz önüne alıp, mayısta yapılmasının faydalı olacağı kanaatimizi paylaşmıştık. Ama mayıs konusunda da bir karara varmamıştık. O günden sonra da bir daha ele almadık.'

'16 NİSAN DA OLABİLİR'

Muhalefetin konuya yaklaşımı da mayıs, hatta Ramazan’ın başlamasının bir gün önceye yani 16 Nisan’a denk getirilebileceğine yönelik.

'16 Nisan’da seçim yapılır, akşamında da oruca kalkılır; AK Parti bunu arzuluyor olabilir' dedi.

Yeni kuralların uygulaması 6 Nisan’dan itibaren geçerli olacağı için bu tarihte seçimin yapılmasında bir sakınca yok.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, uzun süredir beklentilerinin bu yönde olduğunun altını çizdi. 'Mayıs’ta yapma yönünde bir eğilimleri var' dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı da seçimin öne alınmasına yönelik beklentilerini dile getirdi, 'Cumhurbaşkanı seçim kararını alabilir' ifadesini kullandı. (...)"

Yazının tamamı.

(Bu arada 2023 yılında Ramazan ayının 23 Mart ile 21 Nisan arasında olacağını belirtmekte fayda var.)

Etiketler
AKP MHP 2023 seçim