Erdoğan tarikattaki istismara ilişkin konuştu, cemaate sahip çıktı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda EYT ve asgari ücret konularını değinmedi

Erdoğan tarikattaki istismara ilişkin konuştu, cemaate sahip çıktı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Milyonlarca yurttaşın merakla beklediği EYT ve asgari ücret konusunda konuşmayan Erdoğan, İsmailağa Cemaati'nin önde gelen isimlerinden birinin 6 yaşındaki çocuğunu evlendirmesine ilişkin yaptığı açıklamada ise cemaate sahip çıktı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

''Sel felaketinin yaşandığı Antalya'da devletimiz tüm kurumları ile çalışmalarını sürdürüyor.

Dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle Milli Mücadele adımlarının 100. yılını istediğimiz şekilde kutlamamıştık. İnşallah Anadolu'daki son devletimizin kuruluşunu 2023 yılında kutlayacağız. Bizim için cumhuriyetin 100. yılı demek eser ve hizmetlerle milletimizin karşısına çıkmak demektir.

Asıl büyük atılımlarımızı 2023'den başlayarak önümüzdeki yıllar içinde gerçekleştireceğiz.

Yokluk ve yoksulluk içinde kurduğumuz cumhuriyetin ayak durma sorunu kalmamıştır. Artık ortak geleceğimize odaklanmalıyız.

Başörtüsü özgürlüğünü teminat altına alan anayasa değişikliği teklifi ülkemizin sorunlarını milli iradenin gücüyle çözme iradesinin son örneğidir.

Demokrasiyi savunan herkesi başörtüsü anayasa değişiklik teklifini desteklemeye çağırıyoruz.

Fahiş fiyat artışına maruz kaldığımız gerçektir. Tüm bu tablo içerisinde büyümeye dayanan ekonomi programını uygulamayı sürdürmekteyiz.

Herkes alın terinin karşılığı olarak kazanacak. Ürettiği, sattığı malı ve hizmeti akıl ve vicdanın ötesinde fiyatlandıranlar kendine de kaybettirdiğini unutmamalıdır. Yıllık enflasyonun bir kaç ay içerisinde yüzde 40'lara inecek olması bir gerçektir.

Asgari ücret, memur maaşları başta olmak üzere gelir kaybını önlemenin haramzadeler tarafından engellenmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının ortak menfaati her bir ferdin kişisel kazanç hırsından önemlidir.

2023 sonunda enflasyon yüzde 20'lere seviyesine 2024'de tek haneli sayılara indirmeye kararlıyız. Herkes 2023'te hesabını yüzde 20 enflasyon olarak yapsın.

Bugüne kadar olduğu gibi yatırımcıyı teşvik etmeye, üreticinin yanında yer almaya devam edeceğiz. Unutmayın en pahalı malın olmayan mal, en pahalı hizmetin erişilemeyen hizmet olduğunu unutmayın.

İSMAİLAĞACA CEMAATİ'NDEKİ İSTİSMAR

Diğer tüm sıkıntıların üstesinden gelecek birikime sahibiz. Bu vesile ile geçtiğimiz günlerde kamuoyunda tepkiye yol açan bir kısmımızın erken evliliği ile ilgili görüşümü de paylaşmak istiyorum.

Şu ana kadar arkadaşlarım gereken çalışmaları gösterdiler. Ama bunları gözden gelen muhalefet söz konusu. 13 yaşında nişan 14 yaşında evlilik gibi bir durumu kabul etmemiz mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır. Mağdur bakanlığımıza başvurduğumuzdan beri konuyla ilgilenmiştir. İçişleri Bakanlığı'nın ilgilenmesi ile birlikte konu yargıya intikal etmiştir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız iddiaları tüm boyutları ile soruşturarak iddianame hazırlanmıştır. Mesele medyada yer alana kadar bakanlarımızın tamamı konuyu takip etmiştir. Geçmişteki ihmaller soruşturma kapsamında ele alınmış gereken adımlar atılmış. Ülkemizde çocuklara yönelik taciz ve tecavüz konusundaki hassasiyetimizi kimseye sorgulatmayız. Bay Kemal sen bunlardan anlamazsın. Söyleyeceklerim var şimdi kendine ona göre çeki düzen ver. Son hadisede de aynı kararlılıkla davrandık. Ancak bu konudaki tartışmalarda riyakarlıktan gördüğümüz rahatsızlığı da söylemek istiyorum. Hadiseyi milletimizin inancı ve o inancın temsilcisi kurumlarla irtibatlandırmak ahlaki olmayan bir çarpıtmadır.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın kınamasını yaptığı bu meseleyi hala dinimizle ilişkili hale getirmek ancak art niyet ürünü olabilir.

Biz niyet okumasını doğru bulmayız.

Bir kez daha altını çiziyorum: Biz mağdurun ilk başvurusundan itibaren tüm kurumlarımızda sahiplendik. Öyle sırtını parlamentoda dönmek suretiyle siz benim bakanıma ders veremezsiniz. Siz sırtınızı dönerek başka şeyler yaptığınızın farkında değilsiniz.

PKK'nın annelerinin kucağından kaçırıp dağa götürdüğü, liderinin istismarına maruz bıraktığı 12-13 yaşındaki kızlarımız için de aynı tepkiyi bekliyoruz.

Vatandaşlarımız müsterih olsun, her türlü haksızlık, hukuksuzluk gibi bu konuyu da her seviyede takip etmeyi sürdüreceğiz.

Sosyal yardımlar daha kapsayıcı olacak. Türkiye aile destekleri ile 2.8 milyon hanemize nakdi kaynak aktardık.''

Etiketler
Asgari Ücret Kabine Tarikat