Emine Erdoğan için komisyon mu kuruldu? Skandal iddialar TBMM'de

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan için bir komisyon kurulduğu iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

Emine Erdoğan için komisyon mu kuruldu? Skandal iddialar TBMM'de

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Adana Milletvekili Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a organik tarım, tıbbi aromatik bitkiler, ata tohumu ve gıda israfı üzerine rapor hazırlamak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde komisyon kurulduğu iddialarıyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan için bir komisyon kurulduğu iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

Barut, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye "Söz konusu iddia doğru ise, bu komisyonun kurulması bilginiz dahilinde mi olmuştur? Kurulduğu ileri sürülen komisyon hangi mevzuata dayalı olarak kurulmuştur, hukuki dayanağı nedir" diye sordu.

Barut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Tarım ve Orman Bakanlığı ile alakalı tarafımıza da iletilen bir 'komisyon kurulması' konusuna açıklık getirilmesini istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde, Cumhurbaşkanı'nın eşinin başdanışmanı S.M.K.'nın külliyede görevli danışmanı Z.G.'nin emrinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı'nın koordinatörlüğünde bir komisyon kurulduğu iddiasına açıklık getirilmelidir. Vahim iddiaların odağındaki söz konusu komisyonda Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürlerden oluşan yaklaşık 30 kişinin bulunduğu ileri sürülmektedir. Bu komisyonda 'Organik Tarım, Tıbbi Aromatik Bitkiler, Ata Tohumu ve Gıda İsrafı' konularıyla ilgili 6 aydır çalışmaların yapıldığı söylenmekte ve hazırlanan raporların Cumhurbaşkanı’nın eşine iletildiği iddia edilmektedir" dedi.

Barut, Bakan Kirişci’ye şu soruları yöneltti:

"Söz konusu iddia doğru ise, bu komisyonun kurulması bilginiz dahilinde mi olmuştur? Kurulduğu ileri sürülen komisyon hangi mevzuata dayalı olarak kurulmuştur, hukuki dayanağı nedir? Cumhurbaşkanlığında görevli bir başdanışmanın danışmanının emrine bir Bakan Yardımcısının ve 30 civarında üst düzey bürokratın görevlendirilmesini hukuki açıdan doğru ve etik buluyor musunuz? Söz konusu komisyon kurulduysa eğer, bu komisyonun 6 aylık çalışmasının sonucunda ne gibi bulgular ve çıktılar elde edilmiştir? Bunları kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?"

Kaynak: ANKA

Etiketler
Tarım Bakanlığı Adana TBMM Recep Tayyip Erdoğan Emine Erdoğan