Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular başladı

14 Mayıs'ta Türkiye, cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için sandık başına gidecek. Seçimler için geri sayım sürerken cumhurbaşkanı adayları için takvim başladı.

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular başladı

Cumhurbaşkanı adaylığı için siyasi partilerin ve seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuru süreci başladı.

SEÇMENLER TARAFINDAN ADAY GÖSTERİLMEK İSTEYENLER YARIN 17.00'A KADAR BAŞVURU YAPABİLECEK

YSK'nin 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine yönelik takvimine göre, cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, YSK'ye yapacakları adaylık başvurusu yarın saat 17.00'de sona erecek.

Kurul tarafından, seçmenlerce aday gösterilmek isteyenlerin adaylık başvurularının incelenmesi tamamlanarak, aynı gün saat 23.00 itibarıyla eksiklikler ve adaylıkları reddedilenler adaylara bildirilecek.

Seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerden başvurusu YSK tarafından reddedilen adayın, yeniden inceleme talebinde bulunması için belirlenen süre 21 Mart saat 15.00'te sona erecek.

Yeniden inceleme talebine ilişkin başvurular Kurul tarafından saat 17.00'de karara bağlanacak. Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerden başvuruları kabul edilenler ise saat 20.00'de YSK tarafından ilan edilecek.

100 BİN İMZA 22 MART-27 MART TARİHLERİ ARASINDA TOPLANACAK

Seçmenler tarafından aday gösterilecekler için gerekli 100 bin imza ise 22 Mart-27 Mart'ta toplanacak.

Siyasi partilerce cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvuru süresi ise 23 Mart saat 17.00'de dolacak.

KESİN ADAY LİSTESİ 31 MART'TA RESMİ GAZETEDE YAYIMLANACAK

Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

 

Kaynak: AA

Etiketler
2023 cumhurbaşkanı adayları 2023 seçim Seçim 2023