CHP'li İlgezdi: BTK mahkeme kararını hiçe sayarak tüm şirketlerin fişleme bilgilerini almaya devam ediyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, "Mahkemenin ‘fişleme hukuka aykırı’ kararına rağmen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sadece dava açan kurum için bu gizli yazıyı iptal etti. Diğer tüm şirketlerden fişleme bilgilerini almaya devam ediyor." dedi.

CHP'li İlgezdi: BTK mahkeme kararını hiçe sayarak tüm şirketlerin fişleme bilgilerini almaya devam ediyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “2020’den beri ülkemizdeki tüm kişilerin tek tek telefon ve internet üzerinden yaptığı her işlem kişinin dosyasına kaydediliyordu. Mahkeme, Anayasa’ya açıkça aykırı olan bu fişlemeyi bir şirketin dava açması sonucu Mart 2023’te durdurdu. Ancak yapılan işlem hakkında mahkemenin ‘fişleme hukuka aykırı’ kararına rağmen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sadece dava açan kurum için bu gizli yazıyı iptal etti. Diğer tüm şirketlerden fişleme bilgilerini almaya devam ediyor. Bu açıkça hukuku dolanmaktır ve mahkeme kararının hiçe sayılmasıdır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2020’de Anayasa’ya aykırı olarak internet trafiği fişlemesi yaptığını ileri sürerek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi vermişti. İlgezdi’nin önergesine Bakan Uraloğlu, “Soru önergesinde bahsi geçen Ankara 3. İdare Mahkemesi kararı, sadece davacı özelinde sonuç doğuran ve yalnızca davacının muhatap alındığı BTK’nın işlemine yönelik bir iptal kararıdır” yanıtını verdi.

“BU AÇIKÇA HUKUKU DOLANMAKTIR VE MAHKEME KARARININ HİÇE SAYILMASIDIR”

İlgezdi, Bakan Uraloğlu’nun yanıtını yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. İlgezdi, BTK’nın Aralık 2020’de yazdığı gizli yazı ile Türkiye’de tüm internet kullanıcılarının ziyaret ettikleri internet sitelerinin, kullandıkları uygulamaların, konum verilerinin, WhatsApp ve diğer yazışmalarının, telefon konuşmalarının TC kimlik numaraları ile birlikte kuruma iletildiğini hatırlatarak, “Bu dev bir fişleme operasyonuydu. 2020’den beri ülkemizdeki tüm kişilerin tek tek telefon ve internet üzerinden yaptığı her işlem kişinin dosyasına kaydediliyordu. Mahkeme Anayasa’ya açıkça aykırı olan bu fişlemeyi bir şirketin dava açması sonucu Mart 2023’te durdurdu. Ancak yapılan işlem hakkında mahkemenin ‘fişleme hukuka aykırı’ kararına rağmen BTK sadece dava açan kurum için bu gizli yazıyı iptal etti. Diğer tüm şirketlerden fişleme bilgilerini almaya devam ediyor. Bu açıkça hukuku dolanmaktır ve mahkeme kararının hiçe sayılmasıdır” dedi.

“BTK’NIN FİŞLEME ARZUSUNUN ALTINDA PARTİ DEVLETE DÖNÜŞMÜŞ BİR SİSTEM VE AKP’NİN KOLLANMASI İÇİN TÜM YURTTAŞLARIN YAPTIKLARININ İZLENMESİ YATIYOR”

İlgezdi, şunları kaydetti:

“Mahkemenin kararı tüm yazıyı iptal ettiği halde sadece dava açan şirkete yollanan fişleme yazısının iptal edilmesi bir hukuk devletinde görülmemiş bir olaydır. BTK’nın fişleme arzusunun altında parti devlete dönüşmüş bir sistem ve AKP’nin kollanması için tüm yurttaşların yaptıklarının izlenmesi yatıyor. Hukuku ayaklar altına alan kurum pişkince yaptığını savunuyor. İktidarı eleştiren bir paylaşım yapan vatandaşımızın özel bilgileri yargı kararı olmaksızın BTK’nın veri tabanında kişinin T.C.’si ile birlikte saklanıyor. Bu kişinin kimsenin ulaşamayacağı bilgileri trol hesaplar tarafından ortaya dökülebiliyor. İktidarın partizanca ve hukuk tanımaz tutumu yüzünden ülkemizde kimse güvende değil.”

Kaynak: ANKA

Etiketler
Gamze Akkuş İlgezdi