HDP Eş Başkanı Temelli, Öcalan'ın mesajını paylaştı

"Öcalan'ın sağlığı ne durumdadır, ayakta mıdır, yatıyor mudur, hiçbir şey bilmiyoruz."

HDP Eş Başkanı Temelli, Öcalan'ın mesajını paylaştı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın uzun bir aradan sonra görüştüğü kardeşiyle ‘sağlığının iyi olduğu' mesajını gönderdiğini ve seçim çalışmalarında başarılar dilediğini ifade etti.

Görüşmeyi "Olumlu çünkü sağlık durumunu öğrenebildik. Bunu bile 2.5 yıldır öğrenemiyorduk" sözleriyle değerlendiren Temelli aile görüşünün periyodik hale gelmesi, avukatlara da görüş iznin verilmesi gerektiğini kaydetti. Temelli, "Tecridin kırılacağı yer siyaseten bir görüşme trafiği, Türkiye açısından artık bir zorunluluktur" dedi.

İmralı Cezaevi'nde kalan terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, yaklaşık 2,5 yıl sonra ilk kez aile görüş başvurusu kapsamında kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştü. Mehmet Öcalan en son 11 Eylül 2016'da İmralı'ya giderek bir görüşme gerçekleştirmişti. HDP'nin tutuklu milletvekili Leyla Güven de Öcalan'a uygulanan görüş yasağının kaldırılması için açlık grevine başlamıştı.

Sezai Temelli, görüşme iznini ve Öcalan'ın mesajlarını TBMM'de aralarında Sputnik'in de bulunduğu bir grup gazeteciye değerlendirdi. Temelli, Öcalan'ın uzun bir aranın ardından kardeşi ile görüşmesi konusunda şunları söyledi:

‘OLUMLU ÇÜNKÜ SAĞLIK DURUMUNU ÖĞRENEBİLDİK'

"Bir tarafı olumlu, neden çünkü sağlık durumunu öğrenebildik. Bunu bile 2,5 yıldır öğrenemiyorduk. Dolayısıyla Öcalan'ın sağlığı ne durumdadır, ayakta mıdır, yatıyor mudur, hiçbir şey bilmiyoruz. Gerçek anlamda bir şey bilmiyoruz. Yani hani olur ya bazen off the record gelir, yok böyle bir şey. Bununla ilgili olarak olumlu görüyorum.

‘AVUKATLAR DA GÖRÜŞMELİ, SİYASETEN BİR GÖRÜŞME TRAFİĞİ DE OLMALI'

Ama bu periyodik olarak olmalı. Hak bir haftada bir diyor. Tamam haftada bir olmuyorsa da ayda bir olsun. 2.5 yılda bir olabilir mi? Dolayısıyla bir kere aile görüşünün acilen artık siyasetten bağımsız düşünülerek önü açılmalı. Yine siyasetten bağımsız olarak ele alınacak bir diğer konu hukuk, hukuki haktır yani avukatları. Bunlar da periyodik olarak adaya gidip gelmeli. Her ne kadar Türkiye ‘bu davaların hepsi sonlanmıştır, avukat görüşü yoktur' gibi bir şeye yaslansa da devam eden süreçler vardır.

Kaldı ki, süreç devam etmese bile, hüküm kesinleşmiş olsa bile o davanın avukatları mahkumu görebilir. Çünkü başka hakların takibi için. Yani mahkumluğundan doğan hakları için de bir avukat ihtiyacı var. Bunların hepsini ayrı ayrı değerlendirmek lazım. Üçüncüsü esas tecridin kırılacağı yer siyaseten bir görüşme trafiği, Türkiye açısından artık bir zorunluluktur. "

‘BAŞKA MUHATABI YOKTUR, KİMSE MUHATAPLIĞA SOYUNMASIN'

Siyaseten tecridin kırılmasının Türkiye açısından, demokrasi ve barış açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Sezai Temelli, "Bunun başka bir muhatabı yoktur. Kimse de bu muhataplığa soyunmasın. Bunu ne HDP doldurabilir ne de başka bir yer doldurabilir" dedi. Bu konuda muhatabın direk Abdullah Öcalan olduğunu savunan Temelli, görüşmelerin de yasal bir zemine kavuşturulması gerektiğini, Meclis'in bu iradeyi alması gerektiğini söyledi.

‘SAĞLIĞININ İYİ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ, ÇALIŞMALARDA BAŞARILAR DİLEMİŞ'

Temelli, Abdullah Öcalan'ın kardeşiyle gönderdiği mesajlara ilişkin sorular üzerine de, ‘Sağlığının iyi olduğunu söylemiş, arkadaşlara seçim çalışmalarında başarılar dilemiş. Onun dışında başka bir mesajı yok. Zaten iki cümle konuşmuş yani. Çok kısa sürmüş" dedi. Temelli, Öcalan'ın Leyla Güven'in açlık grevinden haberdar olduğunu da belirterek, bu konuda herhangi bir mesajın kendilerine ulaşmadığını kaydetti. Temelli, "Hiçbir yorum yok, bize de ulaşan bu anlamda bir şey yok" dedi.

Etiketler
HDP