GERÇEK GÜNDEM - CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Faik Öztrak'ın açıklamalarından satır başları:

Saray sakinlerinin tek bir önceliği var o da keyiflerini dokunulmasın istiyorlar. Milletimizin derdi ödenemeyen faturalan, borçlar, dolmayan pazar fileleri, çalınan hayaller... Saray ve onun medyası milletin gerçek gündemini karartmaya çalışıyor. Saray medyası 90 yıl öncesinin ihracat rakamlarıyla bugünü mukayese edip zafer naraları atıyor.

Bu çamur medyasının ülkenin tarihiyle olan sorunları manşetlere yansıyor.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu ülkeyi kuranların tek bir önceliği vardı o da bu ülkenin siyasi ve ekonomik bağımsızlığı.

İhracatla övünenlerin ağzını bıçak açmıyor sıra ithalata gelince.

Biz bunlara defalarca "böyle dış açık verirseniz ülke borca batar" dedik, dinlemediler... Neden önce ABD Başkanı'na kafa tutar gibi yapıp sonra 24 saatte papazı Oval Ofis'e gönderip ülkemizi ABD'ye seçim malzemesi yaptılar?

BU DURUM KANINIZA DOKUNMUYOR MU?

Bu kifayetsiz Saray mensupları elin oğlundan aldığı borçları har vurup harman savurdu, borç alanın emir alacağını göremedi, her yere beton döktü, şimdi bunun bedelini topyekün tüm milletimiz ödüyor. Bu durum kanınıza dokunmuyor mu?

Bazı sektörlerde yapılan indirimler, ÖTV indirimleri enflasyonu aşağı çekmiş, maaş zamları düşürülmüştü. Ancak bu kadarla da kalmamış... Ekim ayında usüle aykırı olarak listeler değiştirilmiş. İktidara yakın duran bazı firmalardan veri toplanması söylenmiş.

UCUZLUK GÜNLERDİNDE TOPLAYIN DEMİŞLER

Belirlenen tarihlerde toplanan fiyatları da beğenmemişler, ucuzluk günlerinde toplayın demişler. Bu iddialar doğruysa durum vahimdir! TÜİK genel kabul görmüş hesaplama yönteminin ardından dolanarak enflasyonu aşağı çekmişler demektir.

MECLİS'TE ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI

Memura emekliye 3 kuruş fazla zam vermemek için bu yöntemlere başvurulmuşsa sonumuz Arjantin gibi olmaktır. Acilen Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulmalı.

ELEKTRİKTE YÜZDE 10 İNDİRİM

Vatandaşa soruyorum, cebinizdeki 3 kuruşa göz diken saray bekçilerinden memnun musunuz? Elektikte yüzde 10 indirim yapıyoruz deyip kıyağın büyüğünü dağıtım şirketlerine geçmişler. Sizi düşünmek yerine dağıtım şirketlerine kıyak geçen bu kişilerden memnun musunuz?

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ'NE REKOR ZAM

Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücreti uçak biletlerinden bile pahalı. Millet tepki gösterince ücretlerde indirim yapacaklarmış... Mevcut sözleşmeye göre araçların ödemesi gereken 224 lira. Aradaki indirim, fark zaten hazinenin, milletin cebinden çıkıyor. Yine 81 milyon vatandaşımıza paylaştıracaklar. Sonra buna indirim diyecekler.

Size bu projeleri cebimizden 5 kuruş çıkmadan yapıyoruz dediler, şimdi geçsek de geçmesek de ücretini ödüyoruz. Cebinizdeki 3 kuruşa göz dikip yandaşlarından dolarları avroları esirgemeyenlerden memnun musunuz?

ZİRAAT BANKASI'NIN FUTBOL KULÜPLERİNİN BORÇLARINI ÖDEME İDDİASI

Tarlasını ekemeyen çiftçilerimiz varken, esnaf kan ağlarken çiftçinin bankasını kullanıp futbol kulüplerini kurtarmak nasıl bir vicdandır? Ziraat Bankası bir kamu bankasıdır, çiftçi için kurulmuştur.

Kulüplerin hisseleri bu haberle tavan yaparken vatandaşın hakkı buralara harcanıyor. Bu operasyonu Ziraat Bankası üzerinden yapmaya kim karar verdi? Cevap belli.

Çiftçilerimize soruyorum: Senin ürününün değerini gümrüksüz ithalatla düşürüp seni fiyat ve maliyet arasında ezenlerden, hakettiğin desteği sana vermeyenlerden, senin borcunu silmek yerine futbol kulüplerine borç verenlerden memnun musun?

BERAT ALBAYRAK'A SERT SÖZLER

Ekonomiyi yönetmeyi bilmeyen sarayın damadının elinde ödeyeceğimiz fatura her gün biraz daha ağırlaşacak.

Ekonomi sert viraja girerken damat bir ayağımız gazda bir ayağımız frende diyor. Bu acemi şoförlerle ekonominin doğru yolda olması imkansızdır.

CHP'DEN ERDOĞAN'A IMF SORUSU

Bu ülke IMF'nin kapısına düşmesin diye uyarı üstüne uyarı yaptık. Saray'a soruyorum, küresel oyunculara 31 Mart'tan sonra IMF ile anlaşma yapacağınızı söylediniz mi? Ekonomiyi IMF'ye muhtaç hale getirenlerden memnun musunuz? Bu ucube tek adam parti devleti rejiminden memnun musunuz?

Burada hepimize bir görev düşüyor. seçmen kayıtlarınızı kontrol etmenizi rica ediyorum. Ülkenin her yerinde vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum. Korkunun ecele faydası yoktur. Sokaklarda, meydanlarda, halkımızın gözlerinde bunu görüyoruz: Martın sonu bahar.

OĞUZ ARDA SEL'İ UNUTMADI

Ayın 9'unda Çorlu tren kazasında hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel'in doğum günü. Kendisini bir defa daha rahmetle anıyoruz.

İYİ PARTİ İLE İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ

Cuma günü yaptığımız PM'den sonra bu müzakereleri götüren arkadaşımızlardan bir tanesi sayın Seyit Torun bu hafta artık bu görüşmelerin sonuçlanacağını ifade etti.

BOLTON'UN TÜRKİYE ZİYARETİ

(Ziyaret gerçekleşmemeli mi) Şu anda Türkiye'yi daha Türkiye'ye gelmeden İsrail'de İsrail Başbakanı'na seçim malzemesi yapan, bir emir eri gibi gösteren danışmana ne yapılır?