Erdoğan 'referandumdan' geri adım attı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda daha önce ifade ettiği 'referandum' teklifinden geri adım attı.

Erdoğan 'referandumdan' geri adım attı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Başörtüsü ve ailenin korunması konusunda AKP tarafından hazırlanan anayasa teklifini daha önce 'Parlamentoda bu iş çözülmüyorsa millete götürelim, kararı millet versin' diyerek açıklayan ve referandumu işaret eden Erdoğan, bu kararından çark etti.

''Geçtiğimiz hafta başörtüsü serbestliğini içeren teklifimiz mecliste grubu bulunan partililerle görüşüldü'' diyen Erdoğan, ''Eğer uzlaşma sağlanamazsa, Cumhur İttifakı olarak teklifi meclise getireceğiz. Temel hak ve özgürlükler referandum konusu olamaz'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

''-Sağlık sistemimizi çalışma şartlarını iyileştirdiğimiz küresel bir markaya dönüştürüyoruz.

-Yeniden yapılandırdığımız polis akademimiz başarıları ile göz dolduruyor.

-Emniyet teşkilatımıza uyuşturucu gibi bir insanlık suçu üzerinden itiraf atıyorsa başka amaçları vardır. Uyuşturucu iftirası ile gördüğümüz kirli oyunu bir kez daha bozacağız.

-Türkiye geçmişten bugüne çeşitli görünümlerle karşısına çıkan 5. kol faaliyetlerinden çok çekmiştir.

-Geçtiğimiz cumartesi günü Gaziantep'te vatandaşlarımızla kucaklaştık. Resmi rakamla 75 bin kişinin katıldığı mitingimiz kardeşlerimizin 2023'e nasıl hazırlandığının en güzel ifadesiydi.

-Korkaklar, kendi insanlarının düşüncelerine kelepçe vurmak ister. Biz korkaklarla mücadele ederek yasakları ortadan kaldırarak Türkiye'yi bugünlere getirdik.

-Yıllarca vesayetin baskısı, terörün saldırıları ile bunalan insanlarımızı huzura taşırken bireyleri her anlamda gerçek özgürlükle tanıştırıyorum. Biz bu çabaları gösterirken paçamızdan çeken faşist zihniyeti en iyi milletimiz biliyor.

-Biz özgürlükleri genişletmek isterken önümüze türlü zorlukları çıkaranların ilk fırsatta yapacakları iş bu durumu tersine çevirmeye çalışmak olacaktır. Amacımız siyasi polemik yaratmak değil, kazanımlara sahip çıkmaktır.

-Milli mücadelenin ardından cumhuriyet ile taçlandırdığımız devletimizi ileriye taşımak istiyoruz. Unutulmamalıdır, hayata geçirdiğimiz her eser milletimizin ortak kazanımını ifade ediyor.

-İyiyi, güzeli, doğruyu takdir etmek, sahiplenmek kimseyi küçültmez; tam tersine büyütür. Köken, inanç, meşrep farkı olmaksızın her insanımızın beklentisi demokrasinin tüm sac ayakları ile bunu sağlaması gerekmektedir. 2023 pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da yeni bir milat olacaktır. Cumhurbaşkanı ve kabinesi olarak çalışmalarımızı bu hissiyatla yürütüyoruz.

-Dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği süreç sosyal desteklerin önemi arttırmaktadır. Böyle dönemlerin büyük etkisi düşük gelirli insanlarımıza yansımaktadır. Bizim sosyal destekler konusunda hassasiyetimiz artmıştır.

Hayatının idamesi için temel ihtiyaçlarına ulaşamayan insanlarımıza yardımlarımız devam ediyor.

Türkiye Aile Desteği kapsamında 3.2 milyar lira yarın hak sahiplerinin hesabına yatacaktır. Doğalgaz yardımlarının ilk ödemesi de bu hafta içinde gerçekleşecektir.

-Geçtiğimiz hafta başörtüsü serbestliğini içeren teklifimiz mecliste grubu bulunan partililerle görüşüldü. Eğer uzlaşma sağlanamazsa, Cumhur İttifakı olarak teklifi meclise getireceğiz. Prensip olarak temel hak ve özgürlüklerle ilgili konuların halk oylamasına götürülmesini doğru bulmuyoruz. ''

Etiketler
Referandum Kabine