HDP'li Beştaş: Demirtaş'la gerginlik yok

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partisinin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ile bir gerginlik yaşamadıklarını ifade etti; sürekli iletişim halinde olduklarını söyledi.

HDP'li Beştaş: Demirtaş'la gerginlik yok

Kasım 2016'dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve kimi siyasetçilerle Kandil arasında, Mersin'deki polisevine düzenlenen saldırı sonrası yaşanan gerilimin yankıları sürüyor.

Bir polisin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Demirtaş ve HDP 'demokratik, toplumsal ve barışçıl bir çözüm' vurgusuyla peş peşe kınama mesajları yayınlamış, Kandil'den gelen açıklamada ise siyasetçiler 'ihanetle' suçlanmıştı.

Bu sırada Demirtaş'ın partinin önüne geçtiğine dair görüşler ileri sürülmüş; hatta bir yöneticinin "Bu şekilde devam ederse parti dışına itilir" dediği iddia edilse de bu, HDP tarafından kısa sürede yalanlanmıştı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, cezaevindeki siyasetçiyle ilgili olarak Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın sorularını yanıtladı.

- Selahattin Demirtaş ile HDP arasında bir gerginlik olduğu ifade ediliyor. Böyle bir gerginlik var mı? Demirtaş’ın silahların bırakılmasıyla ilgili çağrılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunları okuyoruz. Aramızda bir gerginlik yok. İki hafta önce grup başkanvekilimiz ve vekilimiz ziyaret etti. Öncesinde eş genel başkanımız ziyaret etti. Her gün avukatlar ziyaret ediyor. Sürekli bir iletişimimiz var. Selahattin Bey önceki dönem eş genel başkanımız, ben kendisiyle beş, altı yıl beraber çalıştım. Bu konuda özellikle bir sorun varmış, çelişki varmış gibi yaratılmak istenen bir tablo var. Bunun farkındayız. Bunu biz de görüyoruz. Söyleme biçimimiz farklı olabilir, kullandığımız kelimeler farklı olabilir, yöntemimiz farklı olabilir ama HDP ile Selahattin Bey arasında bir ayrıştırma, çatıştırma, sanki rahatsızlık var gibi yapılan değerlendirmelerin tümünün boş olduğunu, karşılığı olmadığını söyleyeyim.

- Örneğin Mersin’deki saldırının ardından Selahattin Demirtaş’ın partinizden önce açıklama yapmasının ardından farklı değerlendirmeler yapıldı.

Bizim açıklama yapmamız zamanlama farklı olabilir. Kendisinin koşulları bize göre daha sınırlı. Avukatları aracılığıyla bunları yayınlayabiliyor. Öyle denk gelmiştir. Orada partinin genel tutumu neyse o çıkar ortaya.

- Fakat Demirtaş önce yaptı.

Önce yapmış olabilir. 'Biz o yaptı yapmayalım' ya da 'o yaptı biz de yapalım' gibi bir ruh halinde ve psikolojide değiliz. Partinin kurumsal bir kimliği var. Parti Meclisi, MYK’sı, Eş Başkanlar Kurulu var. Onlar oturup değerlendirir ve gerekli tutumu alır.

Söyleşinin tamamı.

Etiketler
Meral Danış Beştaş Selahattin Demirtaş HDP