Son ankette ortaya çıktı: İşte AKP'nin illere göre oy kaybı!

Son olarak ASAL Araştırma tarafından Aydın, Bursa, Elazığ, Kırşehir ve Sakarya'da yürütülen anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre AKP'nin tüm kentlerde oy kaybettiği görüldü.

Son ankette ortaya çıktı: İşte AKP'nin illere göre oy kaybı!

Siyasi partiler ve liderleri birbiri ardına gündemi belirleyen çıkışlara imza atarak seçim hareketliliğini giderek artırıyor. Araştırma şirketleri ise bu çıkışların halk nezdindeki yansımasını ortaya koyan anketler düzenliyor. ASAL Araştırma tarafından 5 ilde farklı katılım oranlarıyla gerçekleştirilen anket sonuçları da son durumu ortaya koydu.

Anket kapsamında katılımcılara yöneltilen soru "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz" oldu. Sonuçlar kararsızlar dağıtıldıktan sonra paylaşıldı.

AYDIN

Aydın'da 13-18 Eylül tarihleri arasında 992 kişiye "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz" sorusu yöneltildi. 2018 seçimlerinde kıyasıya bir rekabetin yaşandığı kentte CHP birinci sırayı anket sonucunda da korudu. AK Parti ise ikinci sırayı 2018'deki yüzde 32.5 oy oranından yüzde 27.1'e düşerek korudu. Millet İttifakı'nın toplam oy oranı yüzde 49.4 olarak hesaplanırken Cumhur İttifakı yüzde 33.9'da kaldı.
Son ankette ortaya çıktı: İşte AKP'nin illere göre oy kaybı! - Resim : 1

KIRŞEHİR

Kırşehir'de 2-4 Ekim tarihinde gerçekleştirilen ankete 420 kişi katılım gösterdi. 2018 seçimlerinde yüzde 41.2 ile ilk sırada yer alan AK Parti, ankette yüzde 4.5 oy kaybıyla birinci sırayı korudu. Ankete göre kentte yüzde 58.1 ile Cumhur İttifakı birinci sırada yer aldı.
Son ankette ortaya çıktı: İşte AKP'nin illere göre oy kaybı! - Resim : 2

SAKARYA

Sakarya'da 763 kişi ile 6-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette AK Parti 2018 seçimlerinde olduğu gibi birinci sıranın sahibi oldu. AK Parti'yi sırasıyla MHP, CHP ve İYİ Parti takip etti. Ankete göre 4 partinin de oy kaybettiği ilde en çok kayıp yüzde 8.7 ile AK Parti'de görüldü. Cumhur İttifakı yüzde 71.8 oy oranıyla üstünlük sağlayan ittifak oldu.

Son ankette ortaya çıktı: İşte AKP'nin illere göre oy kaybı! - Resim : 3
ELAZIĞ

Anket sorusu Elazığ'da 1-4 Ekim tarihlerinde 698 kişiye yöneltildi. Buradan çıkan sonuçlara göre katılımcıların çoğunluğunun tercihi yüzde 43.8 ile AK Parti oldu. AK Parti'nin 2018 seçimlerine göre oy kaybı ise yüzde 10.8 olarak ortaya çıktı.

Son ankette ortaya çıktı: İşte AKP'nin illere göre oy kaybı! - Resim : 4
BURSA

AK Parti Bursa'da da ilk sırayı yüzde 38.4 ile aldı. Anket sonuçlarına göre Bursa'da AK Parti yüzde 7.8 oranında oy kaybetti.

Son ankette ortaya çıktı: İşte AKP'nin illere göre oy kaybı! - Resim : 5Etiketler
Anket Elazığ Kırşehir Bursa