Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın "kamu görevlisine hakaret" suçlamasıyla yargılandığı dava bugün Küçükçekmece 23'ncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüşdü.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Selahattin Demirtaş hakkında şikayetinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Ancak duruşmada Davutoğlu’nun şikayetini devam ettiği, mazeret bildirdiği duruşma salonunda açıklandı.

Bu arada; Gerçek Gündem'in Gelecek Partisi kaynaklarından edindiği bilgilere göre; Ahmet Davutoğlu, tüm şikayetlerini 2 yıl önce çekti ancak dava kamu davasına dönüştüğü için devam ediyor. Parti kaynakları, Davutoğlu'nun avukatlarının şikayetleri geri çektikten sonra davaları da takip etmediğini belirtti.

"DAVUTOĞLU'NA SORMAK İSTİYORUM, YÜREĞİN SOLMADI MI?"

Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre, Demirtaş'ın sanık olarak yargılanmasının nedeni, 2015'te dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na karşı söylediği, "YPG Fırat’ın batısına geçecek" sözleri oldu. Bu sözler nedeniyle Selahattin Demirtaş hakkında "kamu görevlisine hakaret" iddiasıyla iddianame hazırlanmıştı. 

Sözlerine Masha Amini’yi anarak başlayan Demirtaş, saçlarını ise kadınların mücadelesini desteklemek ve protestoya katılmak amacıyla kazıdığını açıkladı.

Demirtaş savunmasının devamında şunları söyledi:

"Son derece insani bir şeyi dile getirdim. İfade özgürlüğü kullanmak içi konuşuyorum. Bugün esas hakkında mütalaasını savunmak isterdim. Ahmet Davutoğlu muhalefet lideri ve burada olmasını isterdim. Neyime şikayetçi ne kadar ceza almamı istiyor. Bir sonraki duruşmada burada olmasını istiyorum. Bunun me kadar hassas bir konu olduğuna ilişkin beyanı var. Başbakanlık yaptığı dönemdeki davalarla ilgili şikayetini geri çektiğini söyledi. Şikayetini geri çekmediği tek kişi benim. Şimdi bir defa daha Davutoğlu yine şikayetçi. Şaşkınlıkla karşılıyorum. Bir sonraki celsede müdahil olarak ondan dinlemek istiyorum. Hakkımda 47 dava açıldı. 6 yıldır haksız yere tutukluyum. 10 bin yıldan fazla ceza söz konusu. Siyasi tutukluyum. Bunlardan biri de Ahmet Davutoğlu’na hakarettir. Davutoğlu’na sormak isterim. Yüreğin solmadı mı? Tam olarak amacınız nedir? Ben de ona göre savunmamı yapmak isterim. Sizi denetlediğim için bu kadar yıldır yargılanıyorum. Hiç mi bir hata yapmadınız? Hepsini muhalefet mi yaptı? Siz şimdi muhalefettesiniz.”

Demirtaş, bir sonraki duruşmada Davutoğlu’nun duruşmaya katılmasını ve kendisinin de aynı şekilde duruşmaya Küçükçekmece’de katılmak istediğini söyledi.

GELECEK PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Basın Müşaviri Ufuk Karcı da Davutoğlu'nun şikayetinin geri çektiğine dair yazılı açıklama yaptı.

Karcı'nın açıklaması şöyle:

"İlgili dava dosyası Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde kamu görevlisi olması hasebiyle savcılık tarafından resen açılmıştır. Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu konu hakkında şikayetçi olmadığı gibi, davaya katılım ve takip talebinde de bulunmamıştır. Avukatlarımız da davaya katılım talebinde bulunmadıkları gibi duruşmalara iştirak etmemişlerdir. Hukuki durum bu olmasına rağmen Selahattin Demirtaş'ın avukatlarının, bu hususu göz ardı ederek kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi vermesi, hukuku siyasi bir pozisyona sürüklemeye çalışması da tarafımızca doğru bulunmamaktadır. Ayrıca milletimiz bilmelidir ki, Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, kutuplaştırılan toplum psikolojisinin yeniden sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi amacıyla şahsi tüm davalarından daha önce vazgeçmiştir."