Gürsel Tekin canlı yayında meydan okudu: Taksim Meydanı'nda kendimi asarım!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin canlı yayında gündeme dair soruları yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan "HDP'ye bakanlık verilebilir" polemiğinin merkezindeki Tekin, tartışmaların hedefi olan sözleriyle ilgili de açıklamalar yaptı.

Gürsel Tekin canlı yayında meydan okudu: Taksim Meydanı'nda kendimi asarım!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözleri siyaset gündeminin en çok tartışılan konularından bir tanesi olmuştu. Habertürk'teki Teke Tek programında Fatih Altaylı'nın konuğu olan Tekin, başta o sözleri olmak üzere gündemin önemli konularına dair soruları yanıtladı ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gürsel Tekin'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"HDP'YE BAKANLIK" POLEMİĞİ

Allah'ınızı severseniz, ortada bir anayasa da varsa, fiilen yürürlükte ise, milletvekili olarak ben de bu anayasa üstüne yemin etmişsem... Bazıları 'Ben yok sayıyorum' diyebilir. Ben saymam. Ben 6'lı masa'nın temsilcisi değilim, HDP'nin temsilcisi değilim. Telefonda bir tek HDP'li üst düzey yöneticisinin numarası yoktur. Telefonda binin üzerinde mesaj var, hepsinden destek geliyor. Bu sosyal medyada ne oluyor diye baktık. Sosyal medyada gelen tepkilere bakınca 3 grup tespit ettik. Üçü de birbirini sevmeyen grup.

Kim olursa olsun bunlar çok ayıp şeylerdir. Ben eleştiriye açık bir insanım. Benimle ilgili onlarca manşetler yapıldı. Tek bir tanesi doğruysa şu Taksim Meydanı'nda kendimi asarım.

Şu anda HDP yasamada iktidar, kamuoyu bilsin. Yani CHP, MHP, İYİ Parti, AK Parti yasamada görevi, yetkisi, kırmızı arabaları, maaşı, komisyondaki şeyleri neyse onların da o kadar. İki ay önce Türkiye Cumhuriyeti adına komisyonda bütün siyasi partilerle gittik, HDP'li arkadaşlarımız da vardı. Kim ödedi? Devlet. Rahatsızlık varsa anayasayı değiştirin. Benim 6'lı masayı enfekte edecek bir cümlem olabilir mi? 15 ay önce aynı cümleyi kullanmışım. 15 ay sonra ben de şaşırdım. Sorunun Gürsel Tekin'in o cümlesiyle ilgili olmadığını çok iyi biliyorum. Şu anda yürüyen bir süreç var. 6'lı Masa'da gerçekten Türk demokrasisi açısından büyük beklenti var.

15 ay önce söylediğiniz şeyin arkasında mısınız sorusuna evet arkasındayım dedim. Sonuç itibarıyla ben masa kurucusu değilim. Bakanlıkları Cumhurbaşkanı verir. Ortada anayasa oldukça bu anayasaya sadık kalacağım.

ELAZIĞ'DAKİ AFİŞLER

HDP ile ilgili tartışmalar, bu kampanya CHP'ye ve hiçbir partiye zarar vermez. Bazen düşünüyorum acaba bu kampanya HDP'yi diri tutmak için mi yapılıyor? Hiçbir şey yapmadan bir partinin oyu yükseliyorsa herkesin bir bakması lazım.

Hangi kampanyayı yaparsanız yapın, sonuç itibarıyla vatandaş ne yapacağını çok iyi biliyor.

6'LI MASADA SON DURUM

Kamuoyunun büyük beklentisi var. Biz siyam ikizi değiliz. Tabii ki farklı düşüneceğiz. Benim İYİ Partili gibi, Gelecek Partili gibi düşünmem mümkün değil. Onların da benim gibi düşünmesi mümkün değil. Bu rejimin değişmesi için 6'lı masadan sağlıklı bir sonuç çıkacağını düşünüyorum. Zaman zaman böyle laflar olur. Benim lafım çok tartışmayı gerektirecek cümle değildi ama ama İYİ Partili arkadaşlarımızın CHP'ye dönük ağır ifadeleri oldu ama biz hiç sesimizi çıkarmadık. Bu rejimin değişimi konusunda ciddi özveride bulunulması lazım. CHP gerçekten çok büyük özveride bulundu.

SOSYAL KONUT PROJESİ

Bu doğru bir proje. CHP bunu niye yaptınız demiyor. CHP diyor ki 'Hatta 500 bin yap ama bir güvence ver'.

Etiketler
Gürsel Tekin İstanbul Bakanlık HDP