Cumhur İttifakı'na kötü haber: Bu pazar referandum yapılsa...

AREA Araştırma Şirketi’nin 24-30 Ağustos tarihleri arasında yaptığı araştırmanın sonuçları yayımlandı.

Cumhur İttifakı'na kötü haber: Bu pazar referandum yapılsa...

AREA Araştırma Şirketi, ağustos ayında gerçekleştirdiği Türkiye siyasi gündem araştırması anketinin sonuçlarını paylaştı. Anket, 26 ilde 24 - 30 Ağustos 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2 bin kişi ile gerçekleştirildi.

Katılımcılara, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 30,7’si soruya evet derken, yüzde 55’i Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni başarılı bulmadığını belirtti.

REFERANDUM YAPILSA...

Araştırmada katılımcılara “Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 30,3’ü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yanıtını verdi.Yüzde 53,2’si ise Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem yanıtını verdi. Kararsız/sandığa gitmem diyenler dağıtıldığında; Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 63,7 olarak belirlendi. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 36,3’te kaldı.

İTTİFAKLARIN OY ORANLARI

Öte yandan araştırmada, Millet İttifakı’nın oy oranlarının Cumhur İttifakı’nı geçti. Ankete göre, Cumhur İttifakı’nın oy oranı (AKP-MHP) yüzde 38,1 oy oranında kaldı. Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) ise yüzde 42,8 oy oranına ulaştı.

Cumhur İttifakı'na kötü haber: Bu pazar referandum yapılsa... - Resim : 1

Etiketler
Referandum Ağustos Cumhur İttifakı İttifak