CHP'li Orhan Sümer'den Bakan Mustafa Varank'a yanıt: 'İşin gerçeğini hemşerilerimiz biliyor'

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustada Varank’ın Birilerinin ısrarla iddia ettiği gibi AK Parti döneminde hiç fabrika açılmadıysa Adana Hacı Sabancı OSB nasıl bu hale geldi” sözlerine Adana ile yanıt verdi.

CHP'li Orhan Sümer'den Bakan Mustafa Varank'a yanıt: 'İşin gerçeğini hemşerilerimiz biliyor'

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustada Varank’ın sosyal medya üzerinden bir görsel paylaşarak “Birilerinin ısrarla iddia ettiği gibi AK Parti döneminde hiç fabrika açılmadıysa, Adana Hacı Sabancı OSB nasıl bu hale geldi” açıklamasına tepki gösterdi.

Yazılı olarak açıklamalarda bulunan Orhan Sümer, “Sayın Bakan kendi sosyal medyasından bir açıklama yapıyor. Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin 2002 ve 2022 yılları arasındaki değişimi gösteren fotoğrafla tüm bunları 'Biz yaptık' iması vermeye çalışıyor. Oysa saray iktidarının Adana’ya yaptığı tek bir kör kuruşluk yatırım yok. Üzerine, şehrin tüm değerlerini, kamu arazilerini, taşınmazları satışa çıkaran AKP iktidarıdır. Özel sektörün güç bela yaptığı girişimleri iktidar yapmış gibi göstermeye çalışmak aslında içinde bulunulan acizliğin fotoğrafıdır” dedi.

“İKTİDARIN ADANA'DA AÇTIĞI FABRİKA YOK, YIKTIĞI ÇOK”

Orhan Sümer şöyle devam etti:

“Organize Sanayi Bölgesinin 20 yıllık değişim fotoğrafıyla birçok fabrika açtık demek Adanalı vatandaşlarımızın aklıyla dalga geçmektir. Çukobirlik, Tekel, Karayolları, TCDD gibi işleyen, bir çok kamu kurumu ve özel sektöre ait fabrikalar AKP döneminde ya satıldı ya kapandı. Cumhurbaşkanlığı yatırım planında dahi bu durum tescillendi. Adana, 30 büyükşehir arasında yatırım alan en sonuncu büyük kent oldu. Şırnak’tan sonra işsizlik oranında ikinciliğe geriledi. Halen milletin gözünün içine baka baka yalan söyleyerek kimseyi kandıramazlar."

TARIM VE ÜRETİM KENTİNİ, YOKSULLUĞA MAHKUM ETTİLER

Adana tarım ve üretim kentiydi. Çalışmaya işçiler gelir, ekmek kapısı ümidiyle göç alırdı. Sanayisi işler, esnafı ekonomik çarkların altında ezilmezdi. Saray iktidarı Adana’ya öyle bir ihanet etti ki artık tarımın başkentinde vatandaşlar pazarlarda artık sebze meyve toplar hale geldi. Çiftçi tarlasını toprağını terk etti. Esnaf, kepenk indirdi. Çukurova bölgesinin inci durumundaki kent yoksulluğa mahkum edildi. Kimse çıkıp AKP döneminde Adana’yı çok farklı seviyelere getirdik demesin. İşin gerçeğin tüm Adanalı hemşerilerimiz biliyor.”

Etiketler
Adana Milletvekili Mustafa Varank Teknoloji AK Parti Orhan Sümer