CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemde yer alan konulara ilişkin olarak Sözcü gazetesi yazarı Ruhat Mengi'nin sorularını yanıtladı.

Ana muhalefet partisi lideri, büyük bir yabancı kitlenin oy kullanacağı söylentisine ilişkin olarak şunları kaydetti:

“Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere vatandaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz.

'ÖYLE BİR TEHLİKE GÖRÜNMÜYOR'

Şu anda öyle bir tehlike görünmüyor. Veriler var, kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz, 400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok, öyle bir rakam geldiğinde onu hemen kamuoyuyla paylaşırız zaten. O konuda çok duyarlıyız.”

'6'LI MASA SÜREKLİ VE SAMİMİ BİR ÇALIŞMA İÇİNDE'

Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın “sessiz bir döneme girdiği” yorumuna ise katılmadı:

“Hayır, öyle değil. Çarşamba günü Temel Bey geliyor, görüşeceğiz, 24 Ağustos'ta tekrar toplanacağız, bu sefer Temel Bey'in ev sahipliğinde toplanacağız. Ama şunu söyleyeyim; ben çalışıyorum, Meral Hanım çalışıyor, Davutoğlu çalışıyor, Ali Babacan çalışıyor, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem konusunda genel başkan yardımcıları çalışıyor, Anayasa değişiklikleri, iç tüzükler, neler yapılacak, bunlar çalışılıyor zaten. 6'lı masa sürekli ve samimi bir çalışma içerisinde."

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayın.