Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili yargıdan yeni karar

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili çok konuşulacak bir karara imza attı.

Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili yargıdan yeni karar

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP); AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Marmara Üniversitesi diplomasında belirsizlik olduğunu iddia ederek üniversitede bulunması gereken yükseköğretim diplomasının, üniversite sicil dosyasının, transkript belgesinin, öğrenim süresinin kendileriyle ve kamuoyu ile paylaşılmasını talep etti.

Marmara Üniversitesi, 07 Mayıs 2021’de HKP’nin başvurusunu “kişisel veri olduğu” gerekçesiyle reddetti. HKP avukatları bunun üzerine üst başvuru yolu olarak Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na (BEDK) başvuru yaptı. Kurul, 07 Temmuz 2021’de HKP’nin başvurusunu “kişisel veri olduğu” gerekçesi ve oybirliği ile reddetti.

14. İDARE MAHKEMESİ: PARTİNİN DAVA AÇMA EHLİYETİ YOKTUR!

HKP avukatları BEDK'nın bu kararının iptali için Ankara 14. İdare Mahkemesi’ne iptal davası açtı. 14. İdare Mahkemesi de 16 Kasım 2021 tarihinde “Her idari işleme karşı herkes tarafından iptal davası açılmasının idari işlemlerde istikrarsızlığa neden olmaması ve dava konusu işlemle davacı siyasi parti arasında güncel, kişisel ve meşru bir menfaat ilişkisinin bulunmaması” gerekçesiyle “ehliyet yönünden” davayı reddetti. HKP avukatları Ankara 14. İdare Mahkemesi’nin bu kararını Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

ÜST MAHKEME YEREL MAHKEMENİN KARARINI KALDIRDI

Cumhuriyet'ten Mehmet Oflaz'ın haberine göre, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, 30 Haziran 2022’de Ankara 14. İdare Mahkemesi’nin kararını oybirliğiyle kaldırdı ve yeniden karar verilmek üzere mahkemeye gönderdi.

12. İDARİ DAVA DAİRESİ: ESAS HAKKINDA BİR KARAR VERİLMESİ GEREKİR

Ulaşılan kararda partinin bu davayı açmada menfaatinin bulunduğu belirtildi. Kararın devamında ise, “Mahkeme tarafından, davanın Anayasanın 20. maddesinde yer alan özel hayatın gizliliği; 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu göz önüne alınarak işin esası hakkında bir karar verilmesi gerektiği açıktır” denildi.

İşte o karar:

Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili yargıdan yeni karar - Resim : 1

Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili yargıdan yeni karar - Resim : 2

Etiketler
Ankara Recep Tayyip Erdoğan Mahkeme