Sabah yazarı Müderrisoğlu: Belli ki AK Parti'de hala, yeni ekonomi programına ikna edilmesi gerekenler var...

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, yeni ekonomi programını değerlendirirken halen ikna edilmesi gereken AKP'lilerin bulunduğunu söyledi. "Bu isimlerin hatırı sayılır kısmı, anlatılması gereken konuları, yeterince halka mal edemiyor" dedi.

Sabah yazarı Müderrisoğlu: Belli ki AK Parti'de hala, yeni ekonomi programına ikna edilmesi gerekenler var...

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, ekonomistler tarafından hala eleştirilen yeni ekonomi programıyla ilgili olarak bazı değerlendirmelerde bulundu.

'Esasen, milletin derdi ile dertlenenlerin, milletin sorunlarına çözüm araması ve farklı fikirleri AKP'nin yetkili organlarına taşıması kadar doğal bir durum olamayacağını' söyleyen Müderrisoğlu, "Özünde hemen hepsi iyi niyetli. Lakin böyle anlarda önemli olan paniğe kapılmamak ve alınan önlemlerin netice vereceğine olan inancı korumaktır. Belli ki AK Parti'de hâlâ, Türkiye Ekonomi Programı'na ikna edilmesi gerekenler var. Ve bu isimlerin hatırı sayılır kısmı, anlatılması gereken konuları, yeterince halka mal edemiyor" dedi.

Ardından hayat pahalılığını ciddiye almak, gerçeklikten uzaklaşmamak gerektiğini söyleyen Sabah yazarı, şöyle devam etti:

"Bu noktadaki yakınmaları hane halklarının gelir düzeyi ve tüketim kalıpları ile birlikte düşünmekte fayda var. Çünkü herkesin hissettiği pahalılık birbirinden farklı. Yani, dar ve sabit gelirlilerin aylık ve ödemeleri artırılırken eş anlı olarak temel mal ve hizmetlerin fiyatlarının kontrol altına alınması gerekiyor. Nitekim Hükümet tam da bunu yapıyor. Zor bir geçiş dönemini yönetiyor. Hem enflasyonu frenlemeye çalışıyor hem de enflasyon karşısında satın alma gücü zayıflayan toplumun değişik katmanlarını farklı ödeme yöntemleri ile destekliyor.

'TOPLUM PSİKOLOJİSİ AÇISINDAN BELİRLEYİCİ HALE GELİYOR'

Bu sıralar, kamu bütçesinin de bir kez daha gözden geçirilmesi gereği ağır basıyor. Zira milletin gözüne batan kimi kamu harcamalarının kısılması, toplum psikolojisi açısından belirleyici hale geliyor."

Etiketler
Yeni Ekonomi Programı