HDP'nin YSK Temsilcisi Tiryaki: Değişiklik bizi etkilemez; hakimleri korkutup engelleyebilirler

HDP'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, seçim barajını yüzde 7'ye çeken teklifin kendilerini etkilemeyeceğini söyledi. Ancak bir uyarıda bulundu: "Hakimleri tehditle, korkutarak kuraya girmeyeceksin diyerek engelleyebilirler."

HDP'nin YSK Temsilcisi Tiryaki: Değişiklik bizi etkilemez; hakimleri korkutup engelleyebilirler

AKP ve MHP'nin seçim barajını yüzde 7'ye düşüren teklifi yine en çok iktidar partisine yararken, muhalefeti yeni bir strateji belirlemek zorunda bıraktı. Halk TV yazarı İpek Özbey, HDP'nin YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki'yle partisinin bu durumdan nasıl etkileneceğini konuştu.

Tiryaki, düzenlemenin daha çok MHP için getirilmiş olabileceğini söyledi:

'HDP ZATEN SEÇİME İTTİFAKLA GİRMEDİ'

"HDP’nin etkileneceğini söylemek kolay değil. Seçim barajını yüzde 7’ye düşürüyorlar. HDP 2012’de kuruldu. 2015’den itibaren katıldığı bütün seçimlerde yüzde 12-13 civarında oy alarak parlamentoya girdi. İkincisiyse; getirilen düzenleme ittifaklar içerisindeki siyasi partilerin aldıkları toplam oy üzerinde milletvekili dağılımı yapılıyordu. Şimdi toplam oy üzerinden değil, her bir siyasi partinin aldığı oy üzerinden milletvekili sayısının hesaplanacağı gözüküyor. HDP zaten herhangi bir ittifakla seçime girmedi. Tek başına seçime girdi; dolayısıyla bu değişiklik HDP’yi etkilemeyecektir, ama bunların başka amaçları var..."

'MHP İÇİN YAPILMIŞ'

Tiryaki'nin "Peki o amaç ne" sorusuna yanıtı da şöyle oldu:

"Daha çok MHP’nin yüzde 7’lerde oy alacağı gözüktüğü için olur da tek başına seçime girerse baraj altında kalmaması ya da ittifakla seçime girerse psikolojik olarak seçim barajını aşıyor diye gözükmesi için yaptıkları bir düzenleme gibi... İkinci düzenlemenin de daha çok Gelecek ve DEVA Partisi’nin Millet İttifakı içinde kalmaması ve kendi adlarıyla seçime girmeleri durumunda bölgeden milletvekili çıkaracak kadar oy alamazlarsa o oyun diğer partilere yansımasının önüne geçmek için getirildiği anlaşılıyor."

SİYASİ PARTİLERİN İÇİŞLERİNE MÜDAHALE

Mehmet R. Tiryaki'ye göre bu düzenleme siyasi partilerin seçime girmelerini kolaylaştırmıyor, bilakis güçleştiriyor:

"İki kez üst üste kongresini yapmamış olmak, onun seçime girme yeterliliğini engelleyecek bir durum olarak ileri sürülmesi makul değil. Zaten bunun yaptırımları var. Yapmamaları durumunda siyasi partilere ceza kesiliyor. Ayrıca siyasi partiler dinamik örgütlerdir. Siyasi parti il, ilçe örgütlerini görevden alma onların yerine yeni yönetimler atama yetkisine sahip. Fakat kongre yapmadığı için cezalandırma getirme, seçime girmesini engelleme gibi bir düzenleme doğrudan siyasi partilerin iç işlerine müdahale gibi gözüküyor."

'SEÇİMLERİ KUŞKUYA DÜŞÜRÜR'

Teklife baştan sona karşı olduklarını belirten Tiryaki, "Yargıçların bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin ortadan kaldırılması her siyasi partiyi etkileyecek" görüşünde.

"Hakimleri tehditle, korkutarak kuraya girmeyeceksin diyerek engelleyebilirler" diyen Tiryaki, şöyle devam etti:

"Bu her siyasi parti gibi HDP’yi de etkileyecektir, çünkü biz herkes için eşit koşullarda seçim yapılmasını isteyen bir siyasi partiyiz. Bir başka unsur sandık kurulunda görev alacak kişiler. Siyasi partiler kendi üyelerini sandık kurullarından görevlendirmiyorlar ki. Herkesi görevlendiriyorlar. Bir siyasi parti üyesi olmasa bile sandığın güvenliği açısından iş yapabilecek herkese görev verirler. Şimdi bu yasa değişikliği hangi anlama gelir? Başka siyasi partiye üyeyse ancak onun onayına bağlı. Zaten bir siyasi parti onayını almadan onu sandık görevlisi olarak görevlendirmez ki."

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Etiketler
HDP Seçim Seçim Barajı Tehdit