Seçim kanunu teklifine ilişkin İYİ Parti'den açıklama: 'Seçim kanunu değiştiren bütün siyasal iktidarlar seçimi kaybetmiştir'

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, TBMM Başkanlığına sunulan Seçim Kanunu teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Seçim kanunu teklifine ilişkin İYİ Parti'den açıklama: 'Seçim kanunu değiştiren bütün siyasal iktidarlar seçimi kaybetmiştir'

AKP milletvekili Hayati Yazıcı ile MHP milletvekili Feti Yıldız, seçim kanunu hakkındaki son tasarıyı yaptıkları basın toplantısı ile duyurdular.

Teklife göre, baraj yüzde 7'ye düşerken partilerin seçime girebilmesi için Meclis'te grup kurma şartı da kaldırılacak.

İYİ PARTİ'DEN İLK TEPKİ

Söz konusu tasarıya ilişkin İYİ Parti'den ilk tepki Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu'ndan geldi.

Tatlıoğlu, İYİ Parti'nin Türk siyasi hayatına girmesinin ardından AKP'nin TBMM'deki gücünü kaybettiğini belirterek, '2019'da da iktidar büyükşehirlerdeki siyasal gücünü kaybetmiştir. Şimdi sıra bu iktidarın, Cumhur İttifakı'nın tasfiyesidir. Bu görünmektedir' dedi.

''ARIZALARI ÇOKTUR''

Çok partili sisteme girildikten sonra Türkiye'de farklı seçim sistemlerinin denendiğini hatırlatan Tatlıoğlu, ''Ama seçime giderken, seçim kanunu değiştiren bütün siyasal iktidarlar seçimi kaybetmiştir. Bu değişiklik neticesinde yine akıbet aynı olacaktır. Ayrıca bu seçim düzenlemesinin arızaları da çoktur'' diye konuştu.

Etiketler
Yeni seçim kanunu TBMM İYİ Parti Seçim