CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Atatürk Havalimanı ve E-5 otoyoluna giderek video çekti. Aydoğan, “Görüyoruz ki kamu görevlileri ve bakanlar da İstanbul'a gelirken bu havalimanını kullandılar. Madem bugün de gördüğümüz gibi ulaşımı en kolay havalimanı özelliği taşıyorduysa bu havalimanı neden kapatıldı? Kuzey Marmara Otoyolu'nda döviz bazında milletimize para ödettirip hesapsız kitapsız iş yapanlar o yolu açık tutamazken, İBB'ye çamur atanlara bu görüntü kapak olsun” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, kar yağışı sonrası Atatürk Havalimanı’na ve E-5 otoyoluna giderek havalimanın kullanım durumunu ve trafiğe ilişkin bilgiler paylaştı. Aydoğan, özel aracıyla ilk önce Atatürk Havalimanı’na gitti. Aydoğan, havalimanını incelerken şunları söyledi:

“Burada bir gerçeği haykırmak için ben buradayım. Atatürk Havalimanı’na ilk kazma vurulduğu zaman kıyametleri kopardık ama ilk pisti yok edişi halkımızın sokağa çıkma yasağına dahil ettikleri zaman yaptılar. Bugün geldiğimiz kepazelik, yeni havalimanında uçakların inip kalkmamasını, mühendislik hataları nedeniyle vatandaşlarımızın can güvenlikleri dahil sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Böyle bir tabloda neden Atatürk Havalimanı'nın kapatıldığını ya da uçuşlara neden engelli hale geldiğini sorgulama hakkımızın olduğunu düşünüyorum. Görüyoruz ki kamu görevlileri ve bakanlar da İstanbul'a gelirken bu havalimanını kullandılar. Buradan sormam gerekiyor; madem bu havalimanı kullanılabilir haldeydi, madem dünyada kentin erişimi açısından ilk üç önemli havalimanından biriydi ve madem milyarlarca dolarlık bir yatırımdı, madem bugün de gördüğümüz gibi ulaşımı en kolay havalimanı özelliği taşıyorduysa bu havalimanı neden kapatıldı? Bilim adamlarının itirazlarına rağmen, çevresel problemlerine rağmen, zemininin çökme ihtimaline rağmen, ÇED raporunda yapılan tüm vurgulara rağmen yeni havalimanı neden hayata geçirildi? Peki, Atatürk Havalimanı neden kapatıldı, neden peşkeş çekildi. Bu havalimanına anlamsız bir hastane neden yapıldı? Buradaki tüm ulaşım yolları açık. Böyle bir tabloda bu havalimanını kapatmak milli servete ihanet taşımıyor mu? Buradan çağrı yapıyorum, en kısa sürede bu akıl dışılığa son vermenizi, var olan pistlerle beraber ulaşıma devam edebilecek şekilde bu havalimanını yeniden sağlıklı hale getirmenizi açıkça söylüyorum. Yazık değil mi bu millete?

“BİZ GELDİĞİMİZDE BU HAVALİMANINI ASLA KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKTİRMEYECEĞİZ”

Gerçekten gelmekte olanın gelişi çok yakın. Biz geldiğimizde bu havalimanını alsa kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Bu havalimanın kapalı olması nedeniyle halkımıza çektirilen zulme de son vereceğiz. Ulaşımı o kadar rahat ki. Şu anda Arnavutköy tarafına gittiğiniz zaman milyarlarca euro verilerek yapılmış olan Kuzey Marmara otoyolundan bile bağlantı sağlayamıyorsunuz. Yollar sorunlu. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla kolayca açılan ve İstanbul’un her yerinden ulaşılabilecek, rüzgar alması açısından, hava koşullarının etkisi açısından da en az etkilenecek olan bölgedeki havalimanı kapalı tutuluyor. Bu ikiyüzlülüğü, bu peşkeşi, bu vurdumduymazlığı, bu bilime aykırılığı, bu plansızlığı, bu mühendislik yerine müteahhitlik hizmetiyle geçiştirilerek havada peşkeşin uçurulduğu tabloyu görmenizi arzu ediyorum.

“BU YARATTIĞINIZ ZULMÜN KARŞISINDA HER GÜN BUNUN HESABINI SORARAK YOL YÜRÜYECEĞİZ”

Buyurun burası dünyanın nadide havalimanlarından bir tanesi. Bomboş, uçaklar indirilmiyor. Pisti yıkılmış. Yerine atıl bir hastane yapılmış. Üstelik içinde oteli var. Kötü hava koşullarında insanlarımızı kartonların üzerinde değil otelinde barındırabilir. Yaya yoluyla ulaşımı kolay. Kara yoluyla çok kolay. İçinden bir metronun geçtiği bir havalimanı. Bu havalimanı bir ihanet gibi bağrımıza saplatılmış ve kapatılmış vaziyette.  Metro ulaşımı olmayan, kış koşullarında 100 günden fazla felakete neden olabilecek, yağmur ve benzeri olaylar karşısında zemininin çökme ihtimali olan, 90 metre zemin altına inilmesi gereken yerde 60 metre inilerek riske sokulmuş bir havalimanı ve İstanbul’un her koşulunda uçuşları iptal edilen bir havalimanı var.

Yaptığınız havalimanı artık yapılmış. Kuşkusuz koşulları iyileştirilerek faydalanmak lazım. Ama neden İstanbul 3 havalimanı kullanmıyor. Neden bu dünya liginde tartıda en önde çıkan havalimanı tarafınızdan bu şekilde bir hale mahkum edilmiş durumda. Açık söyleyin! Bu alanları yandaşlarınıza peşkeş mi çekeceksiniz? Eğer böyle bir niyetiniz varsa hem siyasi ömrünüz yetmeyecek hem buna müsaade etmeyeceğiz hem de bu yarattığınız zulmün karşısında her günün bunun hesabını sorarak yol yürüyeceğiz.”

Atatürk Havalimanı’ndan sonra E-5 karayolunda incelemelerde bulunan Aydoğan özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili yapılan spekülasyonlar için Aydoğan şunları söyledi:

“İBB'YE ÇAMUR ATANLARA BU GÖRÜNTÜ KAPAK OLSUN”

“Şimdi ikinci gerçeği ortaya koyuyoruz, burası E-5 gördüğünüz gibi yollar açık. İBB’ye çamur atanlara kapak olsun diye gösteriyorum. İşte bu az önce yayın yaptığım havalimanına giden yol. Kuzey Marmara Otoyolu'nda döviz bazında milletimize para ödettirip hesapsız kitapsız iş yapanlar o yolu açık tutamazken, İBB'ye çamur atanlara bu görüntü kapak olsun. Atatürk Havalimanı'nı kendi kaderine terk ederek bu milletin milyarlarca dolarlık milli malvarlığıyla oynamaya devam etmeyin. İşin gerçeğini görün. Her ne kadar işgal ettiğiniz makamlarda yeterli donanıma sahip olmasanız da bu asgari anlamda görünebilecek bir şeydir. Bu ülkenin milli varlıklarını daha fazla zafiyete uğratmaktan vazgeçin.”