CHP: Hilafeti savunanların, tarikatlarla yol yürüyenlerin Milli Eğitim Şurası'nı tanımıyoruz

Eğitimden sorumlu CHP Genel Başkan Başdanışmanı Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenleyeceği Milli Eğitim Şurası'nı tanımadıklarını açıkladı.

CHP: Hilafeti savunanların, tarikatlarla yol yürüyenlerin Milli Eğitim Şurası'nı tanımıyoruz

CHP Genel Merkezi'nin Türkiye'nin birçok ilinde düzenlemeyi planladığı ‘İktidar İçin Eğitim Toplantıları'nın ilki, İzmir'de yapıldı.

CHP İzmir İl Başkanlığı öncülüğünde Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ile Doç. Dr. Ahmet Yıldız konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda Aydın, Uşak, Manisa, Balıkesir, Afyonkarahisar, Çanakkale ve Kütahya'dan parti eğitmenleri, sendika temsilcileri ve akademisyenler de yer aldı.

Eğitimden sorumlu CHP Genel Başkan Başdanışmanı Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1-3 Aralık'ta Ankara'da düzenleneceği Milli Eğitim Şurası'nı tanımadıklarını belirtti.

Yıldırım Kaya, "Milli Eğitim Bakanı, utanmadan, sıkılmadan 'Tarikatlarla yapılan protokollere devam edeceğiz' diyor. Talim Terbiye Kurulu'na atadığı Mustafa Gündüz, saltanatı savunan, 'Hilafeti getireceğim' diyen biri. 'Biz, hilafeti savunanlar, tarikatlarla yol yürüyenler bir şura yapacağız' diyorlar. Biz, o şurayı tanımayacağız. O şura, eğitim sorunlarına çözüm üretmekten yoksundur" dedi.

CHP: Hilafeti savunanların, tarikatlarla yol yürüyenlerin Milli Eğitim Şurası'nı tanımıyoruz - Resim : 1

Eğitimden sorumlu CHP Genel Başkan Başdanışmanı Yıldırım Kaya

"KIZ ÇOCUKLARINI EĞİTİMDEN UZAKLAŞTIRAN SİZ DEĞİL MİSİNİZ"

Cumhuriyet’le hesaplaşmak isteyenlerin eğitim değerlerini yok etmeye çalıştığını öne süren Yıldırım Kaya, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet’i kuranlar, bu ülkeyi kurtaranlar, İzmir'de şanlı bayrağımızı dalgalandırdılar. Gazeteci Hasan Tahsin ilk kurşunu attığında, Türkiye'nin bağımsızlığı için adım atıldı. İşte biz bu adımı unutmadık. Cumhuriyet’i yaşatmak için demokrasi devrimine ihtiyacımız var. Bunun için de eğitim devrimlerinin yaşaması gerekiyor. Saltanatı yeniden inşa etmek ve hilafeti getirmek isteyenler, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'ndaki görevlendirmeleriyle bize bir mesaj verdiler. 'Biz hilafeti istiyoruz, tarikatlarla ülkeyi yöneteceğiz, Latin harflerine karşıyız' diyorlar. Cumhuriyet yaşayacak, devrimlerine devrim katarak yaşayacak. Siz, Talim ve Terbiye Kurulu'na atadıklarınızla Milli Eğitim Şurası topluyorsunuz. 1968 yılında Türkiye'nin içine düştüğü durum neyse bugün de ondan farklı değiliz. Milli Eğitim Şurası, 'Her 3 yılda toplanır' hükmüne rağmen 7 yıldır toplanmıyor. Bugün kafalarına taş mı düştü de topluyorlar? Başlığı da 'Eğitimde fırsat eşitliği.' Eşitsizliği yaratan, sizin 20 yıllık zulüm iktidarınız değil mi? Kız çocuklarımızı eğitimden uzaklaştıran siz değil misiniz? Hilafeti savunanları Talim Terbiye Kurulu'na taşıyanlar siz değil misiniz? Bu eşitsizliği yaratan, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kendisidir. Bu eşitliği kuracak olan ise halkın iktidarıdır.”

EĞİTİM POLİTİKALARI GÜNCELLENECEK

Toplantılarının amacıyla ilgili bilgi veren Yıldırım Kaya, şöyle devam etti:

"Toplantılarımızı İzmir'de başlattık. Yarın, Fakir Baykurt'un memleketi Burdur'da olacağız. 6 Kasım'da, YÖK'ün kurulduğu Mersin'de olacağız. Güney illerimizin tamamının katılacağı bir toplantı yapacağız. 7 Kasım'da, Diyarbakır'da olacağız. Biz, artık iktidara yürüdüğümüzü, dünya ve Türkiye kamuoyuna ilan ettik. 'Geliyor gelmekte olan' dedik. Karadeniz'e, daha sonra İstanbul'a geçeceğiz. Cumhuriyet’in başkenti olan ve ilelebet olacak Ankara'da da 21 Kasım'da bu toplantımızı yapacağız. Genel Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun en önemli bileşen olarak saydığı eğitim alanında hazırlıklarımızı tamamlamak istiyoruz. 'Benim de sözüm var, geleceğimi çaldırmak istemiyorum, umudumu dillendirmek için buradayım' diyenlerin sözlerini özgürce söylediği ve söylediklerinden eğitim politikalarını güncellediği toplantılar yapacağız. İktidara gelmekte olan partimizin Milli Eğitim Bakanlığı’na oturacak kişi, somut hangi görevleri yapacağını, neleri hedeflediğimizi bilecek. Koltuğa oturduğunda neyle karşı karşıya olduğunu düşünmeyecek.”

MUSTAFA GÜNDÜZ TEPKİSİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerine değinen Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

"Milli Eğitim Bakanı, burada utanmadan, sıkılmadan 'Tarikatlarla yapılan protokollere devam edeceğiz' diyor. Talim Terbiye Kurulu'na atadığı Mustafa Gündüz denen, adının başında profesör olan kişi, saltanatı savunan, ‘Hilafeti getireceğim’ diyen, ‘Latin harflerine karşıyım’ diyen biri. Bu kişi, 20. Milli Eğitim Şurası'nın sekretarya görevini görecek kurulda görev alıyor. Bu 1-3 Aralık'ta, 'Biz hilafeti savunanlar, tarikatlarla yol yürüyenler bir şura yapacağız' diyorlar. Biz, o şurayı tanımayacağız. O şura, eğitim sorunlarına çözüm üretmekten yoksundur. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, Cumhur hükümetinin politikasına ihtiyacımız yoktur. Bunlar batmış bir gemidir. Terk edenler olmaya başladı. Ama biz ülkenin batmasına izin vermeyeceğiz."

Etiketler
Tarikat Milli Eğitim Bakanlığı Yıldırım Kaya