Tunceli'de 13 gündür süren yangınlara tepkilerin ardından müdahale edildi.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, CHP ve HDP milletvekilleri, gönüllülerin de olduğu bir heyetle yangına gerçekleştirilen müdahaleyi yerinde inceledi.

Birgün'de yer alan habere göre; Karaoğlan Mevkii’nde incelemeler yapan heyet yangına havadan müdahaleye başlandığını ve tek noktada henüz alevlerin devam ettiğini söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) sosyal medya hesabından Tunceli'deki yangına müdahale anından bir görüntü paylaşıldı. OGM’den yapılan açıklamada, yangına 1 uçak, 2 helikopter, 2 dozer, 2 greyder, 3 arazöz, 5 ilk müdahale aracı ve 40 personelle müdahale edildiği bildirildi.

Yangının olduğu bölgeye milletvekillerinin ve gönüllülerinin girmesine izin verilmezken CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Yangın gözle görülür şekilde azalıyor; ancak yeni yangınlar da çıkıyor” dedi ve ekledi:

“Yangın ilk başladığı zaman başta belediye başkanlarımız olmak üzere sivil halk müdahale etmek istemiş, ancak buna da izin verilmemiş. Belki o zaman sivil vatandaşlarımıza izin verilmiş olsaydı ilk anda müdahale edilebilseydi yangın bu kadar büyümezdi. Yangından toplam 140 hektarlık alanın etkilendiği belirtiliyor. Günlerce devam eden yangının ardından bir ihmal olduğu gözle görülüyor.

Yolun yanı başında, 2 kilometre uzaklıktaki bir alanda çıkan yangının bu kadar uzun süre devam etmesi manidar ve o bölgeye girmemize izin verilmemesi de manidar. Herhalde gizleyecekleri, kapatacakları bir şeyler var gibi görünüyor.”