AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''128 milyar dolar nerede?'' tartışmalarına değinen Erdoğan, ''Merkez Bankası'nın parası nereye gitti diye sorulur mu? Bunlar maalesef sorma hakkını kendinlerinde görebiliyorlar'' diye yanıt verdi. 

YENİ ANAYASA AÇIKLAMASI

Yeni anayasa tartışmalarına ilişkin konuşan Erdoğan, ''Şahsım ve heyetimle sayın Bahçeli ile görüşeceğiz. Anayasa çalışmamızı yapan ekiple bizim heyetimiz konuşacak bir değerlendirmemizi yapacağız 128 madde üzerinde'' dedi.

Erdoğan, ''Bu çalışmayı yaptıktan sonra ilave edilmesi gereken çıkarılması gereken ne gibi maddeler vardır bunları konuşacağız. Tamam dediğimiz zaman da Devlet (Bahçeli) Beye de sunacağız. Cumhur İttifakı'nın bu ortak çalışmasıyla ne gibi eksikler var bunlara bakacağız.

Ortaklaşa bir çalışmayı yürütelim istiyoruz. Adeta Anayasa Bilim Kurulu oluşturmanın gayreti içerisinde olduk. En geniş anlamda bir uzlaşı sağlayalım ve bunun neticesinde meydana gelen hazırlığımızı kalkıp Cumhur İttifakı'na ulaştıralım'' ifadelerini kullandı. 

Erdoğan şöyle devam etti: ''PKK'nın uzantılarıyla mı kalkıp Anayasa metni hazırlayacaksınız? Anayasa dediğimiz zaman milli ve yerli olması şart. Bu millet gayrıresmi bir anayasa istemez.

Parlamenter demokrasi artık bizim için mazi oldu. Hiçbir istikrarı olmayan koalisyonlarla iç içe sürekli zararda olan dönemleri yaşadık biz.''

ABD-TÜRKİYE GERGİNLİĞİ

ABD ve Türkiye arasındaki gerginliğine ilişkin konuşan Erdoğan, ''Biz Bush'la da çalıştık, Obama'yla da çalıştık. Bunlar da Demokrattı, hiçbir gerilim yaşamadım.
Biden ile görüşme ve buluşma trafiğimiz rahat olmadı.

(ABD Başkanı Joe Biden'a yanıt) Senin bütün işin bitti de Ermenilerin avukatlığına mı soyunuyorsun? Bırakalım bu işi tarihçiler, hukukçular yapsın. Sonra biz siyasetçiler, üzerimize ne düşüyorsa onu yapalım'' diye konuştu.

Erdoğan Biden ile yapılacak görüşmeye ilişkin ise ''Ön hazırlıklarımızı yaptık, yapıyoruz. Görüşmede Türkiye-ABD ilişkileri niçin böyle bir gerilim safhasında, bunu soracağız'' dedi.

''ZONGULDAK'TA AÇIKLAYACAĞIZ''

Erdoğan yeni petrol ve doğalgaz keşfi ile ilgili de ''Allah nasip ederse Cuma günü Zonguldak’ta açıklayacağız'' açıklamasında bulundu.