CHP'li İlgezdi'den 28 günlük tam kapanma çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, salgının yönetilemez boyutlara geldiği gerekçesiyle gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısında bulundu. İlgezdi, “135 milyar TL ile tam kapanma gerçekleşebilir” dedi.

CHP'li İlgezdi'den 28 günlük tam kapanma çağrısı

CHP’nin sağlıktan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs nedeniyle bugüne kadarki en yüksek vefat ve vaka sayılarını açıkladığını belirten İlgezdi, “iktidarın sorumsuz politikaları” ve “yetersiz aşılamanın”, ortaya yıkıcı bir Kovid 19 tablosu çıkardığını öne sürdü.

“Merkez Bankası’nın kayıp 128 milyar dolarının yedide biri ile bu kapanmanın finansmanı sağlanır” vurgulamasını yapan İlgezdi, şunları kaydetti: “7 Nisan’da ölü sayısında yeni bir rekor kırıldı maalesef. 276 yurttaşımız yaşamını yitirdi, 8 Nisan’da ise 55 bin 941 yeni vaka rekoru ile karşı karşıya kaldık. Salgınla böyle mücadele edilemez. Şu anda vaka sayıları açısından Avrupa’da birinci sıradayız. Salgının başından beri, zor koşullar altında mücadele eden sağlık emekçilerimiz canlarından oldu. Geç kalınmış da olsa, bugün alacağımız sahici önlemlerle salgın zincirini kırmak hâlâ mümkün.”

Maliyet 135 milyar

İlgezdi, ekonomik ve sosyal şartları oluşturulmuş gelir güvenceli tam kapanma çağrısı yaparken, şöyle konuştu:

“Salgını kontrol altına alabilecek gelir güvenceli bir tam kapanmanın bilim insanlarına göre aylık maliyeti, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 3,3’ü. Bu hesaba göre 28 gün için, 135 milyar TL ile tam kapanma gerçekleşebilir. Türkiye bu kaynağı sağlayabilecek güçtedir. Merkez Bankası’nın kayıp 128 milyar dolarının sadece 7’de 1’i ile tam kapanma gerçekleşebilir. Eğer bugün gerekli önlemi almazsak yakın geleceğimizi de tehdit edecek bir sürece girmemiz kaçınılmazdır.”

Bu şekilde devam etmesi halinde ölümlerin ve vaka sayılarının çok daha ciddi boyutlara ulaşacağı uyarısında bulunan İlgezdi, “İktidar derhal gereğini yapmak zorundadır” dedi.

Etiketler
Ağrı Salgın