Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararını değerlendirdi. Gül, Anayasa Mahkemesi'nin her kararına katılmadıklarını ancak bu durumun kararın uygulanmayacağı anlamına gelmediğini belirtti. Gül, AYM kararlarına uyulmasının hukukun gereği olduğunu ifade etti.

Gül'ün bu açıklaması sonrası AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da, AYM'nin CHP’li Enis Berberoğlu için yeniden ihlal kararı vermesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Hayati Yazıcı, “Amasız, fakatsız” yargı kararlarının uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Yazıcı şu ifadeleri kullandı: “Cari normatif kuralların egemenliği, kesin nitelikli veya kesinleşmiş mahkeme kararlarının herkesi ve her kurumu bağlayıcılığı; ‘hukuk devleti’ olmanın elifbası ve ‘hukuksal güvenliğin’ gereğidir.

Kuralların ve yargısal kararların amaca ve ulusal çıkarlara uygun olmamasının söylenebildiği hal olsa bile, hukuk devletinde hukuksal güvenlik açısından esas olan; değiştirilinceye kadar cari normu uygulamak, yargısal kesin kararı ‘ama, fakat’ demeden icrasını sağlamaktır.”

NE OLMUŞTU

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’li Enis Berberoğlu’nun, AYM’nin hak ihlali kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmaması üzerine yaptığı yeni başvuruyu görüşmüştü. AYM, kararını yinelemiş ve oy birliğiyle aldığı kararda “ihlal var” demişti.