Hayvan Hakları Yasasının halen TBMM gündemine getirilmemiş olmasını eleştiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç “Hayvanlar katlediliyor, işkence ve kötü muameleye uğruyor, turizm adı altında yaban hayatı yok ediliyor. Hayvan Hakları Yasası neden hala mecliste gündem olamıyor. AKP neyi bekliyor, bu sorunun cevabını vermeli. TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’a çağrımdır. AKP bu yasayı getirmiyor, bari siz elinizi taşın altına koyup devreye girin ve bu kanunu uzlaşı ile yürürlüğe geçirelim” dedi. 

'RANT OLMADIĞI İÇİN Mİ BU KONU GEÇİŞTİRİLİYOR?'

Öztunç, yaptığı açıklamada hayvan haklarıyla ilgili TBMM’de komisyon kurularak rapor hazırlandığını anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Komisyonun raporu, tüm siyasi partilerce tarafından kabul edildi. Bu derece toplumsal uzlaşının sağlandığı ve dört gözle beklenen Hayvan Hakları Yasası halen neden TBMM gündemi gelmiyor. Neyi bekliyoruz? Hangi torba yasaya elinizi atsanız, ya maden ya enerji... Hayvan hakları neden aciliyet listesinin üst sıralarında yerini alamıyor, hayvan hakları konusunda rant olmadığı için mi bu konu geçiştiriliyor? Bir düzenleme yapılması için illa işin içinde para mı olmalı? AKP paralı işler dışında kanun çıkartmak istemiyor mu? Yasa yürürlüğe girerse hayvanların ekonomik olarak sömürülmesine son verilecek diye mi korkuyor? AKP bu soruların cevabını vermelidir. Çünkü AKP toplumsal uzlaşıya aykırı davranıyor."

'HAYVANLARA HAKLARINI TESLİM ETMELİYİZ'

Yürürlükte olan 2004 tarihleri Hayvanları Koruma Kanunu’nun yetersizliklerinden söz eden Öztunç, “Hayvan dostlarımızın korumanın yanı sıra, bizlerle paylaştıkları tabiat içerisinde, bizler gibi doğuştan sahip oldukları haklar da var. Bu hakları da onlara teslim etmemiz gerekiyor. Bunun için Hayvan Hakları Yasası’nın bir an önce TBMM’ye getirilmesini talep ediyoruz. Hayvanlar katlediliyor, işkence ve kötü muameleye uğruyor, cinsel saldırılara maruz kalıyor, turizm adı altında yaban hayatı yok ediliyor. Bu vebali daha fazla taşımayalım. TBMM Başkanlı Sayın Şentop’a çağrımdır. AKP bu yasayı getirmiyor, bari siz elinizi taşın altına koyup devreye girin ve bu kanunu uzlaşı ile yürürlüğe geçirelim” görüşlerini ifade etti. 

HAYVAN HAKLARI YASASI NEDEN MECLİS'E GELMİYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran 2018’de cumhurbaşkanı seçildikten sonra açıkladığı icraat programında, bu yasayı 100 gün içinde çıkarma sözü vermişti. Fakat aradan iki yıldan uzun süre geçmesine rağmen yasa çıkmadı.