CHP ABD temsilcisi Yurter Özcan ABD'nin Türkiye gündemini anlattı: 'Geri kalan suni'

CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Halk TV'de Türkiye-ABD ilişkileri ve ABD'nin gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Halk TV’de katıldığı “Haber Aktif” adlı programda Türkiye-ABD ilişkilerine dair dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Kasım ayında yapılacak seçimlerde ABD başkan adayı olan Joe Biden'ın 7 ay önce yaptığı “Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım” açıklamaları Türkiye'de gündem olmuştu.

Biden’ın sözlerine hem muhalefet hem de iktidar kanadından sert yanıtlar verilirken, ABD-Türkiye ilişkileri de tekrar masaya yatırıldı.

Halk TV’de Gökmen Karadağ’ın sunduğu Haber Aktif adlı programa katılan CHP’nin ABD Temsilcisi Özcan, ABD-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. ABD’nin başkenti Washington’da Türkiye ile ilgili gündemde olan konuların, Türkiye’de sağlıklı bir şekilde tartışılmadığını söyleyen Özcan, “En önemli konunun başında S-400’ler geliyor. Washington’da Türkiye ile ilgili ana gündem bu” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN ASIL GÜNDEMİ BAŞKA

İlk duruşması gerçekleşecek olan Halkbank davasının ikinci önemli gündem olduğunu belirten Özcan, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’ın Türkiye’nin Hamas’a yönelik ziyaretinin de tartışıldığını söyledi.

“Türkiye ile ilgili gerçek maddeler bunlar. Geri kalan suni gündemler” diyen Özcan, Biden’ın Türkiye sözlerine yönelik “Tayyip bey ne Trump’a ne Biden’a gerekli cevabı vermiyor. Kendi aldıkları kararlar hepimizi etkiliyor. Muhalefete gerektiğinde akıl da danışmaları lazım” diye konuştu.

Joe Biden’ın ne Devlet Bahçeli’yle ne de Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmediğini söyleyen Özcan, Türkiye’nin ABD’ye kafa tutan liderlere daha önceden sahip olduğu belirtti. Özcan, “ABD’ye kafa tutmuş birçok Türk lider vardır” dedi.

Etiketler
Halk TV Türkiye Yurter Özcan