Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Basri Bağcı için AYM Yüce Divan Salonu'nda yemin töreni düzenlendi. 

Erdoğan'ın da katıldığı törene giden Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, izlenimlerini bugünkü köşe yazısında ele aldı. 

Törende, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan ile milletvekilliği düşürülen CHP'li Enis Berberoğlu'nu konuşan Sarıkaya aldığı bilgileri aktardı.

Arslan, "“Özellikle 15 Temmuz sonrası dosya sayımız 120 bine çıktı; şimdi 40 bin civarına indirebildik. AİHM’deki bütün ülkelerden gelen dosya sayısı 50 bin, bizde tek başına 40 bin" dedi.

CHP'li vekil Enis Berberoğlu'nun Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvurusu beklenmeden milletvekilliği düşürülmüştü.

Sarıkaya yazısında şunları kaydetti: 

“AİHM NİYE 10 YILDA VERDİ" DİYOR MU?

Ağırlıklı konu TBMM üyeliği düşen 3 milletvekilinden biri olan Enis Berberoğlu’nun AYM’ye yaptığı bireysel başvuru ile ilgiliydi.

“Bireysel başvuru zamanında sonuçlanmadığı için karar alındı, sonuçlansa belki böyle olmayacaktı” eleştirilerini anımsattım.

Arslan, Mahkeme’nin üzerlerindeki ağır dosya yüküne dikkat çekip ekledi:

“Özellikle 15 Temmuz sonrası dosya sayımız 120 bine çıktı; şimdi 40 bin civarına indirebildik. AİHM’deki bütün ülkelerden gelen dosya sayısı 50 bin, bizde tek başına 40 bin... Bunun için bir zamana ihtiyaç var. Başka bir ülkedeki bireysel başvuru bu şartlar altında olsa, kapıya kilidi vurur giderlerdi. Ama arkadaşlarımız yılmadı, yoğun bir çalışma ile eritti ve bu noktaya kadar getirdi…”

Berberoğlu’nun başvurunun sonuçlanmaması konusundaki eleştirilere de şu yanıtı verdi:

“AİHM’de 10 yılda sonuçlanan dosyalar var, kimse çıkıp neden zamanında karar vermediniz diyebiliyor mu?”

Kendilerinin “eleştirilmez olmadığına” vurgu yaptı, “Ama sonuçta bir karar süreci işliyor, Mahkeme çalışıyor; önemli olan yükü eritmek ve bir daha hak ihlali olmamasını sağlayacak mekanizmayı yaratmak” dedi.

BERBEROĞLU BAŞVURUSU

AYM’nin kararlarının bugüne kadar takdir topladığını anımsatıp, Berberoğlu hakkında bireysel başvurudan karar çıksa milletvekilliğine geri dönemeyeceğini anımsattım.

Başkan Arslan’ın yanıtı net oldu:

“Onu düzeltmesi gerekenler de o kararı alanlar; kararlara göre aksaklık varsa onlar düzeltecek…”

Başkan yasamayı işaret etti…