Sanatçılar Nur Sürer ve Lale Mansur, Kadir İnanır’ın ve “Devran”ı izleyemeye gidenlerin İçişleri Bakanı Soylu tarafından hedef gösterilmesine tepki gösterdi.

Bianet’ten Evrim Kepenek’e konuşan sanatçılar, bu saygısızlığı kabul etmediklerini söyledi. Oyunun ardından açıklama yapan Soylu, “Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz” ifadelerini kullandı. Tiyatroda izleyici olarak bulunan sanatçı Kadir İnanır’a da hitaben “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” demişti.

SÜRER: ŞUURSUZ BİR AÇIKLAMA

 Soylu’nun açıklamalarını “şuursuz” olarak nitelendiren Sanatçı Sürer, “Yıllar önce bir siyasi partinin ilçe başkanıyken yanlarına gittiğimizde bizi saygı ile karşılayan kişi bugün bizim arkadaşlarımızsa saygısızca saldırıyor” dedi. Kadir İnanır’ın ve Devran’ı sahneleyenlerin hedef gösterilmesine çok üzüldüğünü belirten Sürer, “Bu ülkede yıllardır sanatçılar var. Bir de bu siyasiler var. Siyasiler değişir biri gider biri gelir. Ama sanat ve sanatçı kalıcıdır. Ülkenin dertleri bitti de sanatçılarla uğraşmaya başladılar?” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKENİN DEMOKRASİ SORUNU BİTMİYOR’

Sürer şöyle devam etti: “Kadir İnanır ve bizler gibi sanatçılar bu ülkenin sorunlarını çözmek için zamanı geldiğinde elini taşın altına koyan kişileriz. Dün Kadir İnanır ‘Akil insan’dı. O zaman koştur koştur peşindeydiniz. Bugün siyasetiniz değişince ona bu şekilde davranamazsınız. Biz bu ülkeye değer veriyoruz. Ülkenin demokrasi sorunu bitmiyor. Bunun için mücadele ediyoruz. Sanatımız da bundan bağımsız olamaz. Asla kabul etmiyorum. Çok üzgünüm.”

‘ORADAYDIM OLSA TEKRAR GİDERİM’

Bu şekilde sanatçılara saldırdıklarında kimse onları ciddiye almayacağını söyleyen Lale Mansur da, “Oyun gecesi ben de oradaydım. Sanatçı arkadaşımızı izlemeye gittim. Jülide şahaneydi. Her şey çok güzeldi. Kadınların bir arada olması çok güzeldi, anlamlıydı güzel bir geceydi. Oradaydım olsa tekrar giderim. Bir kere Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu da oradaydı. Hepsi Başak’a destek için oradaydı. Bu kadar güzel bir tablo uzun zamandır görmemiştim” diye belirtti.

Soylu’nun bir zamanlar öfke ile söz ettiği Erdoğan’ın şimdi kölesi olduğunu vurgulayan Mansur, “Ama bizim sanat anlayışımız hiç değişmedi. İstiyorlar ki bu ülkede kimse işini yapamasın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi işini yapamasın, sanatçılar işini yapamasın” diyerek tepki gösterdi.

‘KENDİ İŞİNİZİ YAPIN’

“Siz bizimle, sanatla uğramak yerine kendi işinizi yapın” diyen Mansur şöyle devam etti:

“Siz, sanatçılarla uğraşmak yerine, öldürülen kadınların, işkence gören insanların dosyalarını araştırın. Bu ülkede o kadar çok sorun varken neden sanatçılarla uğraşıyorsunuz? Ceza Kanunu’nda öyle değişikler olsun ki erkekler, kadınları öldüremesin, öldürülme noktasına gelmeden kadınlar korunsun.

 

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu'nun Ilgaz dağları bölgesinde, Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Merkezi'nin açılışına katıldı. Soylu, açılışta yaptığı konuşmada, Demirtaş'ın 'Devran' kitabından uyarlanan tiyatro oyununa gidenler için, "Her yeri yakıp yıktılar, 39 kişiyi katlettiler. Talimatı PKK verdi. Türkiye'ye talimatı, o günkü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri getiriyor. Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü'nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız" ifadelerini kullandı.