AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP grup toplantısında konuştu.

Erdoğan, Kanal İstanbul projesine tepkilerin büyümesine rağmen projeyi yapacaklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı;

Erdoğan, "Kanal İstanbul tartışması icraat yapanlarla, tek misyonu yapılanları engellemek olanlar arasındaki farkı göstermiştir. Kanal İstanbul'a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin ne olduğu konusunda en küçük fikirleri yok. Öyle bir dertleri yok çünkü.

Ülkemizin gözbebeği İstanbul'u boğazdaki trafikle başbaşa bırakamayız. Kanal İstanbul projesi bu arayışın sonucu ortaya çıkmıştır. AK Parti olarak belediye başkanı olduğum dönemden itibaren İstanbul'da böyle bir proje arayışı içerisine girdik. 2011 yılında milletimize bu sözü verdik. Kanal İstanbul'u yapmakta geç bile kaldık. Bu her ayrıntısı düşünülmiş bir proje. Öyle zincirleme yapmakla bilmem ne yapmakla bunu engelleyemezsiniz. Bizim işimiz eser üretmek onların işi boş boş konuşmak.

Bunlar Marmaray'a 'istemezük' demediler mi? Osmangazi'ye 'istemezük' demediler mi? Marmaray'dan geçen yolcu sayısı 1 günde 500 bini buldu. Toplamda geçen yolcu sayısı 440 milyonu buldu. İstanbul Havalimanı konusunda yine hazımsızlıkları yok muydu? Yaptık mı, yaptık. Yalan yanlış resimlerle her tarafı donattılar. Yapılan eserin ihtişamını herkes gördü.

Kanal İstanbul'u engellemek isteyenlere rağmen bu değerli eseri ülkemize kazandıracağız." dedi.

Erdoğan 'tiyatro' tartışması ile ilgili de şöyle konuştu;

Siz kendiniz tiyatrosunuz. Diyarbakır'a git, oradaki annelerin gözyaşlarına ortak ol. Hadi git oraya neden gidemiyorsun? Onların böyle bir derdi sıkıntısı yok. Onlar katillerle beraber omuz omuza yürürler

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Biz Suriye'de, Libya'da, Akdeniz'de macera peşinde değiliz. Hele hele emperyal heveslerimiz hiç yoktur; gözümüz petrol hırsıyla kör olmuş da değildir, bizim tek amacımız kendimizin ve kardeşlerimizin hakkını, hukukunu korumaktır. Sayın Bahçeli'ye izlediğimiz politikaya verdiği destek adına şahsım milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 

DENİZ BAYKAL’A TEŞEKKÜR ETTİ

"Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a Libya konusunda gösterdiği devlet adamlığı tavrı için teşekkür ederim."

Külliye'ye giden CHP'li yalanına sarıldıkları kadar ülkenin menfaatlerine sahip çıkmayanları milletimize havale ediyorum. 

Başka bir ülkenin başına gelse asla altından kalkamayacağı nice badireyi, milletimizle birlikte göğüsledik ve etkisiz hale getirdik. 

Amerika’dan Rusya’ya herkesin içinde olduğu Suriye sahasında en küçük bir kazanım için bile büyük mücadeleler vermek gerekiyor. Dünyaya sesleniyorum, nereye kadar bu duyarsızlığınız devam edecek? Ne zaman bu mağdurların yanında yer alacaksınız? BM ne zaman görevinin bilincinde adımını atacak?

Türkiye olarak imzaladığımız mutabakat metinlerinde bize verilen sözlerin tam manasıyla yerine getirilmesi şartıyla biz ahdimize bağlıyız: Bize verilen sözler ile sahadaki durum arasında yer yer oldukça ciddi düzeylere varan farklılıklar bulunuyor.

Muhataplarımıza ülkemize yönelik tehditlerin sürmesi halinde harekâtlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğimizi söylüyoruz. 

LİBYA TARTIŞMASI

Libya’da yaşananlara kayıtsız kalamayız. Libya’yı kana ve ateşe bulayanlar ülkemize karşı kinlerini de sergiliyor.

Libya’da ateşkesi sağlamak için epeyce gayret gösterdik, ateşkesi yazılı hale getirmek için Trablus hükûmeti yapıcı tavır sergilemesine rağmen darbeci Hafter ateşkesi imzalamaya yanaşmadı, Moskova’dan kaçtı. Önce evet dedi, sonra ne yazık ki Moskova’yı terk etti, Moskova’dan kaçtı ve imzalamadı. Ama heyetimiz oradaki dürüst duruşunu sergileyerek imzasını arkadaşlarımız attı ve şu anda belge evrak her şey bizim elimizde. Biz görevimizi yaptık, bundan sonrası sayın Putin ve onun ekibine ait. Biz hiçbir zaman söylediğimiz sözü inkar etmeyiz. Hafter’in ortaya koyduğu şartlar gerçek yüzünü gösteriyor. Daha önceki anlaşmalarda sicilinin hiç de iyi olmadığını gayet iyi biliyoruz.

Bugün ateşkesi reddetmesi bizi hiç de şaşırtmadı. Ancak bu defa geçmişten farklı olarak işin içinde Türkiye var. Dün Moskova’da yürütülen görüşmelerin, darbeci Hafter’in gerçek yüzünü göstermesi bakımından olumlu buluyoruz.

ERDOĞAN'DAN PARTİSİNE UYARI

Hiçbir görev kimsenin tapulu malı değildir. İşinin hakkını veremeyenin yerini bunu yapabilecek olan alır. AK Parti Siyaset Akademisini bu sebeple kurduk. AK Parti siyaset akademisinde yaklaşık 74 bin kişi eğitim gördü. Bunlar arasında genel başkan yardımcılığı, il başkanlığı görevlerinde bulunan arkadaşlarımız var. Kapılarımız ülkesine siyaset yoluyla hizmet etmek isteyen her vatandaşımıza açıktır. Kayıtlar dün itibariyle başladı. Bu dönem 38 ilde açılacak siyaset akademisinin eğitimleri iki ay sürecek. Bu dönemdeki siyaset akademisinin sloganı; 'Siyaset akademide başlar Türkiye'nin geleceğinde yerini al' olarak belirlendi. Amacımız aklı, kalbi ve zevki selim sahibi bir nesil yetiştirilmesine katkı sağlamaktır."