Türkiye’nin yeni vaka haritasına göre 34 milyon kişi çok yüksek riskli şehirlerde yaşıyor.İstanbul, ve Kocaeli gibi şehirler kırmızıya dönme riskiyle karşı karşıya. Bu durumu RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na değerlendiren Prof. Esin Davutoğlu Şenol, “Kırmızı illerde bir şeyler yapın yoksa buralarda vahim şeyler olacak. Kendi halimize bırakılmışız gibi her şey. Kontrolü elde tutarsak Almanya gibi hayatın akışı devam eder, aksi halde Brezilya gibi kötüye gideriz” dedi.

İşte Prof. Şenol’un açıklamalarından satırbaşları:

''Haftalık vaka haritası denetimimizi yapmadığımız zaman renklerin kırmızıya doğru değişeceğini anlatıyor. Kırmızı rengin kendiliğinden mavi olamayacağını söylüyor. Biz bunu aslında 13 ayda deneyimledik ve öğrendik. Salgın üçüncü dalgaya doğru gidiyor. Harita bize şunu gösteriyor: Kırmızı illerde bir şeyler yapın yoksa buralarda vahim şeyler olacak. 

'Bırakılmış olmak' ne kadar doğru?

Kamu otoritesi 13 aydır salgın yönetiyor. Bu kadar bırakılmış olmak ne kadar doğru? Ben “bırakılmış olmak” gibi bir durum görüyorum. Sanki “işler kötü gitti, siz beceremediniz” deyip fatura hepimize çıkacakmış gibi bir hissiyata kapıldım. Şu anda olup bitenlerin restoran ve okulların açılmasıyla bir ilişkisi yok. Biz henüz onların etkisini daha görmedik ama göreceğiz. Onlar bizi kötü etkileyecek de diyemiyorum çünkü biz her şeyi bir anda açıyoruz. O zaman artışın sebebini biz anlayamayacağız okuldan dolayı mı mekanlardan dolayı mı diye.   

Almanya ve Brezilya örnekleri

Dünya Sağlık Örgütü 'Covidsiz yaşam' diye kavram getirdi ve bunu Almanya önerdi çünkü Almanya pandemiyle baş edebilme konusunda en başarılı ülke. Almanya'da hayat kesintiye uğramıyor. 3-4 haftalık bir kapanma yaptılar çünkü varyant herkesi çok ürkütüyor. Brezilya gibi elimizden kaçmasın diye. Salgının ilk dönemlerine baktığımız zaman Çin'de olan biteni film gibi izliyorduk. Her şey göz göre göre geldi. Almanya artık bu öğrendiklerini iyi çalışarak hata yapmamaya çalışıyor. PCR testini arttırıyor, sınırlarını kontrol ediyor. Yangın her tarafı yakmadan nasıl söndüreceğini bilerek devam ediyor. Mümkün olduğunca okulları açık tutmaya çalışıyor. Elden bırakırsanız varacağınız yer Brezilya olur.''