İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun gerçekleştireceği canlı yayın programının moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya yapacak.

Küçükkaya'ya yönelik olarak hem destek hem de eleştiriler devam ederken, FOX TV'de "Çalar Saat" programına devam eden İsmail Küçükkaya'nın bu sabahki konuğu HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan oldu.

"YAYINDA 3 ERKEK OLACAK"

Paylan, Küçükkaya'ya başarılar diledikten sonra, "İki erkek adayla çıkacaksınız yayına, siz de erkek bir gazetecisiniz, 3 erkek konuşacaksınız" eleştirisinde bulundu.

"Benden iyi yapacak kadın gazeteciler var ama sadece kadın olduğu için yapsın demek meseleyi anlamamaktır"

İsmail Küçükkaya, bu görev için kadın bir meslektaşının seçilmemesine dair eleştirilere cevap verdi. Küçükkaya, bir kadının ruhunu ve duygusunu bir kadından daha iyi yansıttığını iddia etti.

Paylan’ın “İki erkek adayla orada siz yayına çıkacaksınız, siz de bir erkek gazetecisiniz. Üç erkek konuşacaksınız. Keşke…” şeklindeki sözlerini ısrarla, “Bir şey söyleyeceğim” diye kesen Küçükkaya ise eleştiri üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Bu tartışmaya girmezdim ama ben ömrüm boyunca gazete yönettim 5 yıl, Ankara temsilciği yaptım 5 yıl; kadın meselesini 6 yıldır en çok gündeme getiren benim. Fakat şu çok yanlış, sen de aynı hataya düşmüşsün.

Benim çok başarılı kadın gazeteci arkadaşlarım var, benden çok daha başarılılar, bu işi benden çok daha iyi yapacaklar, hiçbir kuşkum yok. Fakat, bir ortak yayını ya da herhangi bir görevi sadece kadın olduğu için kadın yapsın demek bu meseleyi anlamamaktır. Yanlış bu.”

"Kadın işçilerin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirmeliyiz, meselenin sadece seksi taraflarıyla ilgileniyorlar"

Garo Paylan’ın “Belki iki gazeteci olabilirdi” şeklindeki araya girme çalışmalarını da ekarte eden Küçükkaya, HDP’de eş başkanlık sisteminin uygulandığına dair hatırlatma ve  “Bir erkek bir kadın gazeteci moderasyonu birlikte yapabilirdi, ortak görünür olmak da önemlidir” yorumu üzerine de şunları söyledi:

“Birçok kadın meslektaşım, şöyle yazmışlar. İsmail de çok iyi sunacaktır ama filanca kadın da olsaydı… Meseleye şöyle bakmamız lazım; yalnızca kadın veya erkek değil. Ben bir şey diyeyim mi, kadın duygusunu ve ruhunu ben herhangi bir kadından daha fazla yansıttığıma inanıyorum.

Ama şöyle tartışılmalı: Bu adam ne yapmış, 5 yıl Ankara temsilciliği, 5 yıl genel yayın yönetmenliği yapmışım, 6 yıldır Türkiye’nin en çok izlenen, en çok güvenilen isimlerindenim. Bunlar tartışılmalı. Ama meselemiz şu olmalı; siyasetin yarısını, parlamentonun yarısını kadınlardan oluşturmalıyız ya da kadın işçilerin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirmeliyiz. Yoksa meselenin sadece seksi taraflarıyla ilgileniyorlar.”