İstanbul Atatürk Havalimanı yıkımı Türkiye gündeminde ilk sıraya oturdu. CHP'liler yıkıma engel olmak için havalimanında toplanırken, iş makinaları pistleri kırmaya başladı. Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise dünkü köşe yazısında 'yalvardım' diyerek yıkıma olan isyanını dile getirdi.

Altaylı'nın yazısını okuyanlar da onun 1 Şubat 2013 tarihli Teke Tek programında Erdoğan'ı konuk ettiği yayının videosunu paylaşmaya başladı. O videoda Erdoğan, Atatürk havalimanının tamamen yeşil alan yapılacağını söylüyor. Bunun üzerine Fatih Altaylı da 'Söz mü' diyerek Erdoğan'dan söz alıyor ve 'Allah razı olsun' diyor.

KISA SÜRE ÖNCE BURADA YALVARDIM

Fatih Altaylı, dünkü yazısında ise şu ifadeleri kullandı:

“Kısa süre önce burada yalvardım neredeyse. “Almanya’dan zengin miyiz, 16 yıl önce kapattıkları Berlin’in Tempelhof Havalimanı’nı rekreasyon alanı, konser alanı, gezi alanı olarak kullanıyorlar. Hafta sonları piknik yapıyorlar, konser düzenliyorlar, terminal binalarını 2015 mülteci krizinde mülteci toplanma merkezi olarak bile kullandılar. Ama ne pistleri ne de terminal binasını yıktılar. İster Millet Bahçesi yapın, ister Cumhur Bahçesi yapın ama o pistleri koruyun” dedim, yakarırcasına. Allah muhafaza bir depremde, bir felakette, bir savaşta o pistler öyle lazım olur ki, inanamazsınız. Bırakın tüm bunları, geçtiğimiz kış yaşadık. Atatürk Havalimanı olmasa idi, devletin bakanları İstanbul’a ulaşamayacaktı.

Ama kim takar ki… Başladılar yıkmaya. Her biri milyarlarca dolara yapılamayacak pistleri ortadan kaldırıyorlar. Dünyanın en güzel ve en kullanışlı havalimanlarından birinin izi kalmasın, esamisi okunmasın istiyorlar. Dünyanın en zengin, bütçesi en fazla artı veren ülkesi Almanya, Berlin’deki bir havalimanının pistlerini ve terminal binalarını kullanmasa bile koruyor, ne olur ne olmaz diye yıkmıyor, yok etmiyor."