Berat Albayrak medyasından Erdoğan'a itiraz: Canlı yayında dikkat çeken sözler!

Erdoğan faiz indirimini işaret ederken, Turkuvaz Medya Grubu’na ait “Apara” kanalında yayınlanan “Analiz” programında Erdoğan’a itiraz geldi.

Berat Albayrak medyasından Erdoğan'a itiraz: Canlı yayında dikkat çeken sözler!

Her fırsatta faizlerin düşürülmesini isteyen ve son yirmi altı ayda üç Merkez Bankası Başkanı değiştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 20 Mart’tan bu yana görevde olan ancak şu ana kadar faizi hiç düşürmeyen son başkan Şahap Kavcıoğlu’ndan faizi indirmesini talep etti.

Erdoğan, en son 5 Ağustos’ta katıldığı bir televizyon programında ‘‘Buradan ben sinyalimi belli yerlere vermiş oluyorum. Bundan sonra enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz” sözleriyle bu beklentisini yineledi.

Erdoğan faiz indirimini işaret ederken, Turkuvaz Medya Grubu’na ait “Apara” kanalında yayınlanan “Analiz” programında Erdoğan’a itiraz geldi.

“FAİZ İNDİRİMİ ARZU EDİLEN SEVİYEDE VE HIZDA OLMAYACAK”

OdaTV'nin aktardığına göre; istifa eden eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın başında olduğu Turkuvaz Medya Grubu'nun Apara programında konuşan Gedik Yatırım Menkul Değerler Yatırım Müdürü Üzeyir Doğan, “Enflasyon politika faizinin üzerine çıktı. Her ne kadar Merkez Banası halen faiz indiriminden bahsediyor olsa da bu faiz indirimi arzu edilen seviyede ve hızda olmayacak” ifadelerini kullandı.

“Elbette faiz indirimleri bankalar için pozitiftir” diyen Doğan, Erdoğan’ın faiz indirimi talebine karşılık şu uyarıları yaptı:

“İlerleyen dönemde faiz indirilecek olması normal şartlarda, bankalar için az da olsa, pozitif olarak değerlendirmek mümkün ama, enflasyonun geldiği noktada, olası bir faiz indiriminin ülke ekonomik riskini olumsuz etkileyebileceği algısı, yine likiditesi yoğun olan bu bankalardan bir çıkışı getiriyor. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım, çünkü geçmişte de benzer reaksiyonlar gördük.”

İşte Üzeyir Doğan’ın konuşması:

“Enflasyon politika faizinin üzerine çıktı. Her ne kadar Merkez Banası halen faiz indiriminden bahsediyor olsa da bu faiz indirimi arzu edilen seviyede ve hızda olmayacak. Yani, piyasa artık bunu gördü. Bu nedenle de faiz indirimlerinin yavaş olacağı kanısı bankacılık sektörü için olumsuz oluşturan bir unsur.

İkincisi, elbette faiz indirimleri bankalar için pozitiftir, ilerleyen dönemde faiz indirilecek olması normal şartlarda, bankalar için az da olsa, pozitif olarak değerlendirmek mümkün ama, enflasyonun geldiği noktada, olası bir faiz indiriminin ülke ekonomik riskini olumsuz etkileyebileceği algısı, yine likiditesi yoğun olan bu bankalardan bir çıkışı getiriyor. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım, çünkü geçmişte de benzer reaksiyonlar gördük.

Örneğin, şok faiz artırımının bankalara olumsuz yansımasına rağmen, ülke risk pirimi tarafında düşüş getirdiği için pozitif yansıdığını, ya da gereğinden önce atılan faiz indirimlerinin, faiz indirimleriyle bankalara pozitif yansıyacak olmasına rağmen ekonomik risklerdeki artış nedeniyle bankalar tarafına negatif yansıdığını gördük.

Ben şu anda bankacılık endeksinin bu risk tarafında fiyatlama yaptığı kanaatindeyim. Bu nedenle de geçmişte sağladığı kısa vadedeki yüksek getiriler ardından bir miktar bu risklerinde devreye girmesiyle beraber bu realizasyon sürecinin başladığını düşünüyorum.”

Etiketler
Berat Albayrak Faiz Para