GERÇEK GÜNDEM - Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile MİT'in eski Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür arasında canlı yayında sert bir tartışma yaşandı.

YAKALANAN AMERİKAN AJANLARI

Mehmet Eymür, programda ABD'ye çalışırken yakalanan eski MİT'çileri gündeme getirdi.

Eymür'ün "Perinçek için 'fabrikatör' lafı bir istihbari terimdir. Yalan haber yayanlara verilir. Türkiye'de 2 tane Amerikan casusu yakalandı. Bunların bir tanesi Sabahattin Savaşman bir tanesi de Turan Çağlar'dır. Bunların ikisine de sahip çıkan Perinçektir. Acaba buna ne diyor?" sorusuna Perinçek, "Yalan söylüyor. Sabahattin Savaşman ile beraber CIA'ya çalıştılar. Sabahattin Savaşman'ın itiraflarını da biz Aydınlık olarak yayınladık. CIA'ya nasıl çalıştıklarını biz deşifre ettik" dedi.

Eymür daha sonra ise "Tamam Savaşman'a öyle cevap veriyor. Turan Çağlar yazı kurulunda değil miydi?" diye Perinçek'e bu sefer Savaşman'ı sordu.

Perinçek de "Hayır efendim yalan söylüyorsunuz. Turan Çağlar'ın bizim yazı kurulunda ne ilgisi var. Hiçbir ilişkisi yok. Turan Çağlar, Barış Manço'nun kayınpederiydi galiba. Öyle adamlar bizim yazı kurullarımıza giremez. Sizin mesai arkadaşlarınız onlar. Beraber CIA'ya ve MOSSAD'a çalıştınız. 12 Mart darbesini milletin başına beraber ördünüz. 12 Mart'ta da varsınız, 12 Eylül'de de varsınız. Sizi işkence hanelerden tanıyoruz" dedi.

Mehmet Eymür de Perinçek'in sözlerine, "Bunları ispat edemediğiniz müddetçe müfteriden başka birşey değilsiniz" diyerek yanıt verdi.

Hiram Abas 26 Eylül 1990 tarihinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti...

EYMÜR'DEN PERİNÇEK'E: HİRAM ABAS'I SİZ ÖLDÜRTTÜNÜZ

Eymür daha sonra yayında 90'lı yıllarda öldürülen MİT'çi Hiram Abas'ın öldürülmesiyle ilgili Doğu Perinçek'i suçladı.

Perinçek ve Eymür arasında yaşanan tartışma şöyle devam etti:

Mehmet Eymür: "Yaptığınız yayınlarla Hiram Abas'ı hedef göstertiniz öldürttünüz.Hiram Abas'ı öldürten sizsiniz.

Doğu Perinçek: Sizi hedef gösterdiğimiz doğru.  Yani şöyle; Bakın yaşıyorsunuz. Ama sizlerin ama bu ülkenin başına 12 Mart, 12 Eylül çoraplarını Amerika ile Gladyo ile birlikte ördüğünüzü. Orada Amerika'ya memurluk yaptığınızı. Biz yayın organlarımızda gümbür gümbür ortaya koyduk ve vazifemizi yaptık.

Mehmet Eymür: Siz Hiram Abas'ı öldürttünüz diyorum. Savcılarda dinlesin programı. Adresini gösterdiniz, telefonlarını verdiniz, resimlerini çektiniz.

Doğu Perinçek: Evet çektik.

Mehmet Eymür: Arabasının plakasını verdiniz. Bunu o çok sevdiğiniz Amerika'da yapsanız.  Ömür boyu hapiste kalırdınız, biliyor musunuz?

DOĞU PERİNÇEK VE MEHMET EYMÜR ARASINDA YAŞANAN TARTIŞMANIN TAMAMI ŞÖYLE: