Hakkında 'Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' iddiasıyla verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası onandıktan sonra 30 Mart 2018’de tutuklanan ve Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 'cezaevinde kalamaz' raporu sonrası 17 Eylül 2018’de tahliye edilen Yüzde 93 engelli gazeteci Metin Duran, dün sabah saatlerinde evinden alınarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Gerekçe olarak, Adli Tıp Kurumu’nun geçtiğimiz yıl verdiği 'Cezaevinde kalamaz' raporunun süresinin geçtiği belirtilen Duran’ın raporunun yenilenmesi gerektiği ifade edildi. Bunun üzerine Duran’ın avukatları savcılığa başvurarak, Duran’ın cezaevinden Mardin Devlet Hastanesi’ne sevk edilmesini sağladı. Duran, şu anda Mardin Devlet Hastanesi’nde tutulurken, ailesi de yanında refakatçı olarak bekliyor.

DURUMU ADLİ TIK KURUMU RAPORU BELİRLEYECEK

Duran’ın yeniden cezaevine götürülüp götürülmeyeceği yapılacak kontrollerinin ardından Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek karar sonrası belli olacak. Ailesinin aktardığına göre yetkililer kendilerine Duran Mardin Devlet Hastanesi’nde 10 gün kadar tutulduktan sonra İzmir veya İstanbul’da bir R Tipi Cezaevine gönderilecek Bu süreçte ATK’nin raporu ile Duran’ın durumu netleşecek.