TRT Çocuk'ta yayınlanan programa katılan 9 yaşındaki Utku, Kaz Dağları'ndaki ağaç katliamına dikkat çekmek isteyince önce sesi kısıldı ardından yayından alındı. TRT ve sunucudan skandala tepki çekecek bir açıklama geldi.

TRT Çocuk’ta yayınlanan 'Haberin Olsun' adlı çocuk programına telefonla katılan Utku isimli 9 yaşında bir çocuk, yaptığı konuşmanın sonunda, "Bir şey söylemek istiyorum, Kaz Dağlarımıza şu anda çok büyük bir zarar verilmekte” dediği anda küçük Utku’nun sesi reji tarafından kısıldı. Bu olayın hemen ardındanda küçük Utku yayından alındı.

Tepkilere neden olan sansür nedeniyle hem TRT Çocuk hem de program sunucusu Gözde Çevik'ten açıklama geldi.  

TRT Çocuk'tan 'Çevreciyiz savunması'

TRT Çocuk tarafından yapılan açıklamada kanala düzülen övgüler dikkat çekti. TRT Çocuk açıklamasında "Biz TRT Çocuk olarak bütün ailelerin çocuklarına güvenle emanet ettiği kanalımızı günlük tartışmaların hep uzağında tuttuk. Ailelerimiz ve bu konuda bize hep destek oldu. Bu tartışmaların bir canlı yayın üzerinden TRT çocuğa taşınmaması gerektiğini düşünüyoruz" denildi.

SUNUCU: AĞLADIM! 

Program sunucusu Gözde Çevik ise mağdur rolüne yattı. 9 yaşındaki bir çocuğun çevre duyarlılığı ile sarf ettiği sözleri hedef gösteren Çevik, "evime göz yaşlarıyla döndüm" dedi. 

Çevik de TRT gibi çevreci olduğunu öne sürdü. Çevik, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gündelik tartışmalarının bir parçası olmayacağız. Son olarak sosyal medya üzerinden küfür eden akaretler'de bulunanları çocukların Gülen yüzü hatırına umursamıyorum" diyebildi.