Caz müzik sanatçısı İlhan Erşahin ile “Oceanvs Orientalis” adlı müzik gurubu, pandemi sürecinde işini kaybedip intihar eden, müziği bırakmak zorunda kalan ve yalnız bırakıldığı için zor günler geçiren müzisyenler için beste yaptı. 

İlhan Erşahin ve “Oceanvs Orientalis” adlı müzik gurubunun “Pire” adlı bestesine klip çekildi. 

Dijital platformlarda dün akşam saatlerinde yayımlanan klipte, pandemide intihara sürüklenen müzisyenler anlatıldı. 

“Pandemi sürecinde yalnız bırakılıp unutulan ve unutturulan tüm müzik emekçilerine…” mesajıyla başlayan klipte intihar sahnesi etkileyici bulundu. 

“İSTANBUL’UN NEŞELİ GÜNLERİNİN GİZLİ MİMARLARI”

Yayımlanan videoya ilişkin Youtube kanalında şu açıklama yapıldı: 

“Pandemi, tüm dünyada bütün hayatları ters düz etti, bu durumdan etkilenmeyen hiç kimse yok şüphesiz… Ama bir grup insan çok daha derinden etkilendi! Sesleri kısıldı, elleri bağlandı, kulakları sağırlaştı, ruhları durgunlaştı… Hayatımızın her anında, tüm duygularımıza tercüman olan, yanı başımızda, hatta zihnimizin tam da orta yerinde bize yaşama gücü veren ‘o müziği‘ yapan insanların hayat damarları kesildi… Bilinçli veya bilinçsiz; bir şekilde onlar unutuldular, yok sayıldılar. Bir kısmını sadece virüs değil, girdikleri bu çıkmaz öldürdü. 

İşte bu gerçeği, unutulanları hatırlatmak; bu serzenişe ses vermek iki usta müzisyen bir araya geldi. Dünyaca ünlü caz müzisyeni İlhan Erşahin ve global elektronik müzik sahnesinin en parlak isimlerinden Oceanvs Orientalis  uzun soluklu çalışmalarının ilk single‘ı olan ‘Pire‘yi  , "pandemide hayatları değişen tüm müzisyenler ve müzik dünyası çalışanları"na ithaf ediyorlar… 

Ferit Katipoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı film, işte o unutulan, kendilerini birden bire kenara itilmiş bulan, İstanbul’un neşeli günlerinin gizli mimarları müzisyenlerin mevcut manzarasını resmediyor. Şehrimizin en renkli sahnelerinin “Biz daha ölmedik, ama buna da hayat denemez” diyen vazgeçilmez karakterlerini hatırladınız mı?”

100’DEN FAZLA MÜZİSYEN İNTİHAR ETTİ

Müzisyenlerin sendikası Müzik-Sen’in verilerine göre, pandemiden bu yana intihar eden müzisyenlerin sayısı 100’ü geçti.

Kapanmalar nedeniyle işsiz kalan binlerce müzisyenin bir kısmı bin liralık devlet yardımı alabilirken, bir kısmı belediyelerin erzak desteğiyle açlığa ve yoksulluğa karşı mücadele vermişti.

İLHAN ERŞAHİN KİMDİR

İlhan Erşahin, 20'li yaşlarında New York şehrinde müzik kariyerine başladı ve ünlü müzik okulu Berklee'den aldığı bir burs ile Amerika'ya gitti. Berklee Müzik Okulu'ndaki eğitiminden sonra İtalyan usta Joe Lavano ile çalışmalarına başlayan sanatçı, ardından Wallace Rooney, Jeff Williams, Cameron Brown, Victor Lewis, Eddie Henderson ve Valery Ponomarev gibi ünlü isimlerle sahneyi paylaşarak kariyerine devam ediyor.

OCEANVS ORİENTALİS GRUBU HAKKINDA…

“Oceanvs Orientalis” adlı müzik grubu, Şafak Özkütle tarafından kuruldu. “Elektronik müzikteki, estetik anlayışı sorgulayan kolektif bir oluşum” sözleriyle kendini tanımlayan grup, “acelesi olmayan insanlara, acele etmeyen şarkılar yapar” sloganını benimsiyor.