İstanbul sokaklarında hayatta kalmaya çalışan 'Zeytin', 'Nazar' ve 'Kartal' adlı üç sokak köpeğini takip eden "Stray" belgeselinden fragman yayınlandı. Belgesel, Dünya prömiyerini Tribeca Film Festivali'nde yaptı.

İstanbul sokaklarındaki üç sokak köpeğini takip eden, Elizabeth Lo’nun yönettiği "Stray" belgeselinden fragman yayınlandı.

IndieWire'ın aktardığına göre, İstanbul’un sokak kedisi popülasyonu, Ceyda Torun’un 2017 yapımı belgeseli “Kedi” ile anlatıldı ve birçok festivale konuk oldu. "Kedi", festival yolculuğunun ardından Türkiye dışında da pek çok ülkede vizyona girdi. "Kedi"den 4 yıl sonra İstanbul’daki sokak köpeklerine odaklanan "Stray" adlı belgesel izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. 

Elizabeth Lo’nun ilk uzun metrajlı belgeseli "Stray", İstanbul sokaklarını mesken tutan üç sokak köpeğine odaklanarak, statü veya güvenlikten yoksun bir varlık olarak yaşamanın ne anlama geldiğini anlatıyor. Büyük şehrin kalabalığında birçok insanın arasında gezen Kartal, Nazar ve Zeytin, kimi zaman maceralar, kimi zaman da dramatik olaylar yaşıyor.

Elizabeth Lo, bir İstanbul seyahati sırasında ilk olarak Zeytin’le tanıştığını aktardı. 2018’den 2019’a altı boyunca her gün kamerasıyla Zeytin ve arkadaşlarını takip eden Lo'ya, filmin ortak yapımcıları olan Ceylan Çarhoğlu, Zeynep Köprülü ve Zeynep Aslanoba da eşlik etti.

Geçtiğimiz Nisan ayında Dünya prömiyerini Tribeca Film Festivali'nde yapan "Stray" belgeseli daha sonra Londra, DOC NYC ve Stockholm gibi çeşitli festivallerde de gösterildi. Belgesel, Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri’nde En İyi İlk Belgesel kategorisinde adaylık kazandı.