İmamoğlu: Maliyet hesaplayamıyoruz, ihalelerimize firmalar artık girmemeye başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Hizmette 3. Yıl" sunumu düzenledi. Burada konuşan İmamoğlu, "Firmalar artık ihalelerimize girmemeye başladılar çünkü maliyetlendiremiyorlar" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: Maliyet hesaplayamıyoruz, ihalelerimize firmalar artık girmemeye başladı

Sunumda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ülke ekonomisinin nasıl yönetildiği herkesi, her kurum ve kuruluşu olduğu gibi yerel yönetimleri de doğrudan etkiliyor. Bir yandan akaryakıta, enerjiye yapılan büyük zamlar ve dövizdeki hızlı artışlar belediyelerdeki gelir gider dengesini inanılmaz derecede bozuyor. İnanın maliyet hesaplayamıyoruz. İhalelerimize firmalar artık girmemeye başladı çünkü maliyetlendiremiyorlar. Diğer yandan artan yoksulluk ve işsizliğin yol açtığı sosyal yaraları sarabilmek için belediyemizde ayırdığımız paylar inanılmaz rakamlara doğru çıkmakta. Görevi devraldığımızdan bu güne sosyal yardıma ayırdığımız bütçe tam 6 katına ulaşmak üzere.

İktidarın hukuku yok sayan tavrından da belediyelerimiz nasibini alıyor.

27 yıl önce Sayın Erdoğan bu cümleleri kurdu, ben ne desem inanın az gelir. İBB'ye yönelik hukuk ve edep dışı uygulamarın haddi hesabı yok. Yaptıklarını saymaya başlasam burada başka bir şeyi konuşmaya vaktimiz kalmaz.

Bizim yeni yatırımlar yapmamızı, kangren haline getirdiğiniz İstanbul'un sorunlarına çözüm getirmemizi engelleyebiliyor musunuz? Asla.

İBB her zamankinden fazla çok daha fazla ve doğru yatırım yapıyor. Çünkü biz kamu yatırımlarını bir avuç insanın zenginleşme aracı olarak görmüyoruz. Yalnızca kamu yararı gözeterek yapıyoruz.

Sosyal yardımları ülke bu denli kötü yönetildiği için yapmak zorunda kalıyoruz.

Herkesi üretim sürecinin içine katmak, herkesi kendi emeğiyle geçinebilir hale getirmek zorundayız.

"Çıkardıkları her engeli aştık. Bazı ulaşım projelerimiz merkezi yönetimin kararsızlığı sebebiyle hizmete konulamadı. Merkezi yönetim bizim gösterdiğimiz kararlılığı gösteremiyor. Cumhurbaşkanlığına bu konuyu açtığımızda hepsi kaçıyor." Bu sözlerin de kime ait olduğunu anladınız.

Yaşadıklarından dert yananlar iktidar gücüne sahip oldular, yaşadıklarının misli misli fazlasını yaşatmakta besir görmüyorlar. Bu sürecin neresinde adalet var neresinde kalkınma var? Ama her şey çok güzel olacak.

23 Haziran 2019'da yüzde 11 olan belediyemizdeki kadın yönetici oranı bugün yüzde 22'ye çıktı. Yüzde 15 olan kadın çalışan oranımızı yüzde 18'e çıkarttık. Bunlar inanın basit birer sayı değil. Kadının ekonomik ve toplumsal hayatta eşit olarak yer alması için atılmış adımlardır bunlar. 2021'de yüzde 277 artışla 125 bin dar gelirli birey ya da aileye nakit destek sağladık.

İstanbulkart ile 206 bin aileye ihtiyaç durumuna göre 100, 200, 400 lira arasında değişen miktarda aylık nakit destek verdik. İstanbul Vakfı aracılığıyla 231 bin aileye kurban eti dağıttık. 3 binden fazla aileye yenidoğan paketi ulaştırıyoruz. Askıda fatura kampanyamızla 100 binden fazla ihtiyaç sahibi ailenin 356 binin üzerinde su ve doğalgaz faturasının ödenmesine yardım ettik. Halk Ekmek aracılığıyla 45 binden fazla aileye ekmek desteği sunuyoruz. Özkaynaklarımızla finanse ettiğimiz çok değerli bir tesisi bitirip hayata geçirdiğimiz İstanbul'daki Halk Ekmek Fabrikamızın ismini de Ahmet İsvan Halk Ekmek fabrikası olarak hizmete açıyoruz.

Bizim belediyecilik modelimizde insana yardımın en önemli boyutunun eğitime yatırım olduğunun bilincindeyiz. Bugüne kadar 32 yuvamız hizmette. 30 tanesi daha eylül ayında hizmete giriyor. Biz bu kreşlerimizin sayısını 150'ye çıkarıyoruz.

75 bin üniversite öğrencisine yıllık 4 bin 500 burs vereceğiz. 'Yıllardır partimizi üniversite öğrencilerine burs veremiyoruz çünkü bu iptal edildi AYM'de CHP tarafından' dediler ya. Nasıl çatır çatır verildiğini gösterdik. Niyetiniz vermekse bunu verirsiniz, kimsede bize hesap sormadı. Başkasına vermeyi tercih ediyorsanız o da sizin tercihiniz. Biz gençlere verirken gururla veriyoruz.

Belediyemiz tarihinde ilk kez üniversiteler için 622 yatak kapasiteli 3 kız öğrenci yurdunu açtık. Bir erkek öğrenci yurduda açılışta. Eylül ayında üniversite öğrencilerimizin karşısına tam 2 bin 700 yatak kapasitesi ile çıkıyoruz. Seneye bunu 5 bin yatak kapasitesine çıkaracağız.

Pandemi döneminde online eğitim sürecine yönelik duyarsız kalmadık ihtiyaç sahibi tam 40 bin öğrencimize tablet dağıttık. Dezavantajlı semtlerimize ilgi gösteriyoruz.

'UKOME'Yİ ELE GEÇİRME HAMLELERİNİN ALTINDA NE YATTIĞINI ANLAYAMAMIŞTIK'

İnsan ayrımcılığını, partizanlığı bu süreçlerin içerisinden söküp attık. Sosyal yardımları siyasi istismar alanı olmaktan çıkarttık. Bu sosyal destek ve yardımları ülke bu kadar kötü yönetildiği için yapmak mecburiyetinde kalıyoruz. İnsanların yardımı ve destekle hayat sürdürmesine dayalı bir sistem uzun süre ayakta kalamaz.

Çok yakında Millet İttifakı'nın ve 6'lı masanın genel seçim zaferiyle bütün Türkiye tam da bu anlayışla yönetilecek. Tam da o zaman bizlerde İstanbul'da çok daha büyük başarılara adım atacağız.

UKOME’nin yapısı sebebiyle taksi sistemini uygulamaya geçiremedik. Görevimizin 4’üncü ayında oradaki çoğunluk sayımızı değiştirmek adına bakanlıklardan temsilci atadılar. Oradaki çoğunluk sayımızı değiştirmek adına anlamsız bakanlıklardan temsilciler atayarak 5 yeni üyeyle beraber İstanbul'un UKOME'sini ele geçirme hamlelerinin altında ne yattığını biz anlayamadık. Zaman geçtikçe anlıyoruz. Bu saatten sonra şeytanın aklına dair de hesaplar yapmak zorunda olduğumuzu buraya yazayım. Marifeti olan herkesi desteğe davet ediyoruz.

Buradan Tayfun'u selamlıyorum. Hukuksuzluğa karşı mücadelemizi verirken o kardeşlerimiz için de İstanbul’a hizmet etmeye devam edeceğiz.

Bizim İstanbul'da elde ettiğimiz sonuç; İstanbul'un her yerini sel alıyordu, şimdi 2 yıllık çalışmayla artık almıyor.

Siz bizi bir de Millet İttifakı iktidarında görün. Uyumlu bir hükümet ile İstanbul'da neler yapılabiliyormuş o zaman görün.

Etiketler
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul