İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bünyesinde bulunan ve Yenikapı Miting Alanı’nda sergilenen araçlarla ilgili olarak İBB’nin ihtisas komisyonlarından Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu ile Ulaşım ve Trafik Komisyonlarını üç aylık bir süre için görevlendirildi.

Komisyon ikinci toplantısını önceki gün yaptı ancak toplantıya 2 seçim arası alelacele iade edilen lüks araçlar damga vurdu.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, İBB’ye bağlı kuruluşlar İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde ihtiyaç fazlası olarak nitelendirilen 730 araç geçen günlerde Yenikapı Miting alanında sergilendi. İBB Meclisi’nde de geçen eylül ayında araçlarla ilgili 3 ay süreyle çalışacak bir araştırma komisyonu kurulmasına karar verilmişti.

‘KAYIP 524 ARAÇ DA ARAŞTIRILSIN'

Araçlarla ilgili komisyon kuruldu ve ikinci toplantısını önceki gün Saraçhane’deki İBB merkez binasında Tarife Komisyonu odasında yaptı.

Toplantı sırasında sesler yükseldi ve AKP’li İBB Meclis üyesi Serkan Duran dışarı çıktı. Sesleri duyan güvenlik görevlileri de koridora koştu.

Kısa bir süre sonra sesler kesildi ve toplantı sona erdi. Edinilen bilgiye göre tartışma AKP’li İBB Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu başkanı Serkan Duran ile İBB’nin CHP’li meclis üyesi ve Ulaşım ve Trafik Komisyonu üyesi Ali Haydar Kahraman arasında yaşandı.

Duran, Yenikapı’da sergilenen araçların hizmet mi yoksa makam aracı mı olduğunun araştırılmasını istedi. Kahraman araştırma listesine kayıp 514 aracın da eklenmesini ve tüm ayrıntılarının araştırılmasını talep etti. Bunun üzerine sesler yükseldi ve tartışma çıktı. AKP’li üyeler kapıyı çarparak sinirle dışarı çıktı.

İçlerinden biri İBB koridorunda “militanlık yapmayın” diye bağırdı. AKP grubu ve CHP grubu araştırma taleplerinin salı günü gerçekleşecek toplantıda karara bağlanması bekleniyor.

‘GELSİN, BAKACAĞIZ'

Ulaştığımız Serkan Duran tartışmanın 514 araçla ilgili olmadığını belirterek “Üyelerden bir arkadaşımızın usulle alakalı sesini yükseltmesiyle oldu, sonra da karşılıklı sarılarak ayrıldık” dedi.

Yazılı olarak 514 araç araştırılsın talebini aldıklarını söyleyen Duran salı günü yapılacak toplantıda 514 aracın araştırılmasına yönelik talebe ilişkin olumlu oy kullanıp kullanmayacağını sorduğumuzda ise “Gelsin bakacağız” dedi.