TİP'in Hatay’dan Ankara’ya 'Özgürlük Yürüyüşü' başladı

Türkiye İşçi Partisi (TİP), aralarında TİP Milletvekili Can Atalay’ın da bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesine karşı Hatay’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bugün açılıyor. TBMM Genel Kurulu, 28. Dönem 2. Yasama Yılı için bugün Numan Kurtulmuş başkanlığında saat 14.00’te toplanacak. Genel Kurul açılışına cezası Yargıtay tarafından onanan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay katılamayacak.

TİP İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Sera Kadıgil, sosyal meyda platformu olan X’ten yapmış olduğu paylaşımda, ‘Özgürlük Yürüyüşü’nün (683 km) başladığını açıkladı.

ERKAN BAŞ: CAN NEZDİNDE BÜTÜN GEZİ TUTSAKLARINA ÖZGÜRLÜK TALEP EDİYORUZ

Twitter hesabından paylaşım yapan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Ankara'ya uzanacak #ÖzgürlükYürüyüşü'ne Hatay'dan başlıyorum. Hatay Milletvekilimiz Can Atalay başta olmak üzere tüm Gezi tutsaklarına; bu ülkenin kadınlarına, gençlerine, emekçilerine, taşına, toprağına, suyuna, doğasına özgürlük için yürüyorum. Ben yürüdükçe biz kalabalıklaşacağız, onlar yalnızlaşacak. Kardeşim, nerede olursan ol, sen de yürü karanlığın üstüne. Cesaretle yürüdükçe kavuşacağız özgürlüğümüze!" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'e konuşan Baş, Can Atalay ve tüm Gezi tutukluları için özgürlük çağrısında bulunarak şunları söyledi:

"Bizi yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki dayanışma artarak devam edecek. Biz Can Atalay'ın özgürlüğünü talep ediyoruz ama Can nezdinde bütün Gezi tutsaklarına özgürlük talep ediyoruz. İktidara teslim olmadığı için hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan herkes için özgürlük talep ediyoruz."

TİP'İN YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK

TİP, "Yürüyüşe ilk günde destek veren dostlar ve kurumlar" diyerek destek verenleri paylaştı. O isim ve kurumlar şöyle:

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri,

Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Ali Bozan, Yeşil Sol Parti Hatay İl Örgütü

EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk ve EHP heyeti

Toplumsal Özgürlük Partisi Hatay İl Örgütü

EMEP Genel Başkan Yardımcıları İskender Bayhan ve Sedat Başkavak, EMEP Hatay ve Adana İl Örgütleri

CHP Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Okan Konuralp, Servet Mollaoğlu ve CHP Hatay İl Örgütü

SYKP Eş Başkanı Canan Yüce ve SYKP İl Örgütü

Devrimci İşçi Partisi’nden Şiyar Rişvanoğlu

Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan

Ali İsmail Korkmaz'ın abisi Gürkan Korkmaz

Kaldıraç

YÜRÜYÜŞ PROGRAMI BELLİ OLDU

Günde ortalama 30 kilometre yol kat edilmesi planlanan yürüyüşün her gününde ayrı bir temanın ele alınacağı ve yurttaşların da yürüyüşe katılacağı belirtildi.

Yürüyüşün ilk gününde Erkan Baş’a TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Can Atalay’ın ailesi, arkadaşları ve Hataylıların eşlik edeceği kaydedildi.

1 Ekim günü Defne’deki Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanı’nda saat 09.00’da düzenlenecek olan basın toplantısının ardından saat 10.00’da Hatay Meclis Binası önünden başlayacak yürüyüşün ilk gününün Samandağ’da sonlanacağı bildirildi.

İkinci gün 09.00’da Samandağ’dan başlayacak olan yürüyüşün, Arsuz Kale Köyü’nde sona ereceği ve üçüncü gün ise Arsuz Gökmeydan’da son bulacağı aktarıldı. 4. gün itibariyla TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay’ın da katılacağı yürüyüşün, Gökmeydan’dan İskenderun’a doğru devam edeceği belirtildi.

Yürüyüşün Hatay sonrasındaki güzergahı ise şu şekilde olacağı açıklandı: Osmaniye, Adana, Konya ve Ankara.

Etiketler
Erkan Baş Türkiye İşçi Partisi - TİP Sera Kadıgil