Amasra maden katliamı: "Rapor ortaya koyuyor ki tek sorumlusu AK Parti iktidarı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Amasra maden faciasına ilişkin yaptığı açıklamada iktidarın sorumluluğu üzerine almamak için tespitleri görmezden geldiğini ifade etti.

Amasra maden katliamı: "Rapor ortaya koyuyor ki tek sorumlusu AK Parti iktidarı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 41 maden emekçisinin yaşamını yitirdiği Amasra maden faciasına ilişkin bilirkişi raporunu değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Amasra maden faciasına ilişkin bilirkişi raporunun CHP’nin yaklaşık 10 gün önce hazırladığı raporu doğruladığına dikkat çekerek “Açıkladığımız rapor ile bilirkişi raporundaki tespitlerin örtüşmesi facianın çok açık ihmaller nedeniyle yaşandığını gösteriyor. İktidar ise sorumluluğu üzerine almamak için başta Sayıştay raporları olmak üzere, bu tespitleri görmezden geliyor. Şimdi bilirkişi raporu ortaya koyuyor ki bu kazanın tek sorumlusu var: AK Parti iktidarı” açıklamasını yaptı.

Akın, konuyla ilgili bugün yaptığı yazılı açıklamada; bilirkişi raporunun CHP’nin yaklaşık 10 gün önce yayınladığı Amasra raporundaki bulguları doğruladığını kaydederek şunları ifade etti:

“SORUMLU DOĞRUDAN KAZALAR BIÇAK GİBİ KESİLDİ DİYEN ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANIDIR”

“Bilirkişi raporundaki tespitler parti yöneticileri ve milletvekillerimizin katkısıyla hazırlanan raporumuzu doğruluyor. Yeterli yatırım yapılmaması, havalandırmanın yetersiz olması, denetimlerdeki soru işaretleri doğrudan AK Parti’nin madenlerde yarattığı çürümüş düzeni işaret ediyor. Başka bir deyişle 41 maden emekçisinin hayatını kaybettiği kazada sorumlular yalnızca iki mühendis ya da iki teknisyen değil, doğrudan AK Parti iktidarıdır. Sorumlu doğrudan kazalar bıçak gibi kesildi diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanıdır.

“BİLİRKİŞİ RAPORU ORTAYA KOYUYOR Kİ BU KAZANIN TEK SORUMLUSU VAR: AKP İKTİDARI”

Havalandırma sistemi, kömür tozuyla mücadele edilmemesi, metan drenajının yapılmaması da kazanın temel nedenleri olarak sıralanıyor. Anımsayacak olursak; İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan sözde dezenformasyon bülteninde Sayıştay raporlarındaki bu tespitler yok sayılarak kamuoyu yanıltılmıştı. Yani iktidar sorumluluğu üzerine almamak için başta Sayıştay raporları olmak üzere, bu tespitleri görmezden geliyor. Şimdi bilirkişi raporu ortaya koyuyor ki bu kazanın tek sorumlusu var: AK Parti iktidarı.”

RAPORLAR NE DİYOR?

Bilirkişi raporunda havalandırma sisteminin yetersiz olmasının can kayıplarına neden olduğuna işaret edilerek, ‘Yetersiz ve etkisiz havalandırma sistemi olayın meydana gelmesinde en temel unsurdur. Ocak içinde yeterli miktarda ve hızda hava dolaşımı sağlanmamıştır. Havalandırma sistemi yeterli ve etkili olsaydı olayın meydana gelmesi önlenirdi’ tespiti yer almıştı. Bilirkişi raporunda, tesiste gerekli yatırımın yapılmadığı, hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın denetimlerinin yetersiz olduğu ve kömür tozuyla mücadeleye önem verilmediği de vurgulanmıştı.

CHP, FACİADA HAVALANDIRMA İHMALİNE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

CHP’nin kamuoyuna duyurduğu raporda da havalandırma sisteminin yanlış ve yetersiz olmasının can kayıplarını artırdığına dikkat çekilmişti. CHP’nin raporunda ‘Havalandırma sisteminde zafiyet bulunuyordu’ başlığı altında ‘Müessese de etkin bir havalandırma sisteminin bulunmadığı, havalandırmanın yeteri kadar yapılmadığı değerlendirilmektedir. Havalandırmadaki yetersizlik faciada ölümleri artırmıştır’ tespiti yer almıştı. CHP’nin raporunda ayrıca TTK’ya son 12 yılda iş güvenliği konusunda yetersiz yatırım yapıldığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın faciadan yalnızca 3 hafta önce denetim yapmasına karşın kazanın meydana gelmesinin araştırılması gerektiği vurgulanmıştı. Raporda, resmi kurumların uyarılarının da dikkate alınmadığına ve madende kömür tozuyla mücadele edilmediğine de dikkat çekilmişti. (ANKA)

Etiketler
Bartın maden patlaması Amasra Maden Mamak