Şaşaalı operasyonla yakalanan çete lideri Türk vatandaşı çıktı: Baronlara vatandaşlık ve oturum izni imkanı!

Gazeteci Timur Soykan, geçtiğimiz günlerde Üsküdar'da yakalanan Hırvat uyuşturucu baronu Nenad Petrak'ın 250 bin dolara Türk vatandaşı yapıldığını ortaya çıkardı. Ayrıca geçmiş yıllarda yakalanan bazı baronların da vatandaşlık veya oturum izni aldığını da belirtti.

Şaşaalı operasyonla yakalanan çete lideri Türk vatandaşı çıktı: Baronlara vatandaşlık ve oturum izni imkanı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla ve 19 Eylül 2018'de Resmi Gazete'de çıkan kararnameyle, 19 Eylül 2018 tarihinden sonraki bir tarihte en az 250.000 dolar tutarında taşınmaz yatırımı yapan yabancılar, eşleri, 18 yaş altındaki çocukları ve bağımlı çocukları talep halinde vatandaşlık hakkından faydalanabileceği belirtilmişti.

2018 yılındaki bu kararnameden önce miktar 1 milyon dolardı.

Bu miktar bir ara 400 bin dolara çıkarılsa da sonrasında tekrardan 250 bin dolara indirildi.

Vatandaşlık Kanunu'ndaki bu düzenleme, uluslararası alanda aranan baronların ve çete liderlerinin Türkiye'ye mesken tutmasına yol açmış oldu.

BirGün'de bir yazı kaleme alan gazeteci Timur Soykan, operasyonlarla yakalanan çete liderlerinin bu yasa ile vatandaşlık aldığını aktardı.

Geçtiğimiz günlerde Üsküdar'da Kartel-2 operasyonuyla yakalanan Hırvat baron Nenad Petrak'ın Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Şaşaalı operasyonla yakalanan çete lideri Türk vatandaşı çıktı: Baronlara vatandaşlık ve oturum izni imkanı! - Resim : 1

Hırvatistan, ABD, Almanya, İtalya ve Rusya tarafından Kırmızı Bültenle aranan uyuşturucu baronu, Nisan 2022’de İstanbul Yenibosna’daki lüks bir rezidanstan 180 metrekarelik bir daire satın aldı.

Soykan Petrak'ın, "Tapu belgesini aldıktan sonra Nisan 2022’de ‘İstisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanmak için İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne başvurdu. İsminde tek bir harf değiştirdi: Nenat. Soyadını ise ‘Çelik’ yaptı. Aralık 2022’de 250 bin dolar karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldığını" belirtti.

Şaşaalı operasyonla yakalanan çete lideri Türk vatandaşı çıktı: Baronlara vatandaşlık ve oturum izni imkanı! - Resim : 2

Şaşaalı operasyonla yakalanan çete lideri Türk vatandaşı çıktı: Baronlara vatandaşlık ve oturum izni imkanı! - Resim : 3

Timur Soykan'ın ilgili yazısı şöyle:

"İstisnai olarak Türk vatandaşlığı almak için sabıka ya da suç kaydının, hakkında arama kararının olmaması gerekiyor. Vatandaşlık şartı yasada şöyle açıklanıyor: Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından tehdit olmamak, iyi ahlaklı olmak. Bu koşullar nedeniyle; Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, Göç İdaresi’ndeki istihbarat biriminin, emniyet istihbaratın inceleme yapması gerekiyor. Ayrıca başvuru yapan kişinin vatandaşı olduğu ülkenin istihbarat birimleriyle temasa geçiliyor. Parmak izi alınıyor, yüz tanıma sistemleri kullanılıyor. Ama tüm bu şart ve denetimlere karşın Nenad Petrak, Türk kimliği ve pasaportunu aldı. İki ay önce bu kişiye vatandaşlığının durdurulduğu bildirildi. Satın aldığı dairenin rayiç bedelinde sahtekarlık yapıldığı öne sürüldü. Nenad Petrak ise vatandaşlık hakkının elinden alınmasına karşı dava açtı ve halen Türk vatandaşı.

VATANDAŞLIK VERİLEN BARONLAR

Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı döneminde Türkiye baron vatandaşlar gerçeğiyle yüzleşti. Bu Türkiye’nin dünyadaki itibarını yerle bir etti. İşte bazı örnekler:

İranlı Ahmet Nazari: Almanya merkezli büyük bir dolandırıcılık örgütü yönetiyordu. Sedat Peker’in ifşalarına göre; Forex vurgunlarıyla yılda 250 milyon euro haksız kazanç elde ediyordu ve Kırmızı Bültenle aranıyordu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldı, hatta Eskişehir Valiliği’nden rüşvet vererek silah ruhsatı aldığı öne sürüldü.

İstanbul Mecidiyeköy’de 8 Eylül 2022’de Sırp uyuşturucu baronu Jovan Vukotiç öldürüldü. Avrupa’da 50’den fazla kişinin öldürüldüğü mafya savaşının son ve en büyük hedefiydi. Vukotiç’e sahte isimle oturum izni verildiği ortaya çıktı.

Bu cinayetten sonra Sırp uyuşturucu baronu Zeljko Bojaniç’in İstanbul Sarıyer’deki lüks villada 8 yıldır yaşadığı ortaya çıktı. Bir uyuşturucu kaçakçısının işkenceyle öldürüldüğü iddia edilen bu villada yakalanan Bojaniç’in sahte isimle oturma izni vardı.

Belçika 3.2 ton kokain kaçakçılığıyla ilgili Bosna Hersekli Sani Al Murdaa ve ortağı Arnavut Flamur Sinanaj’ı Kırmızı Bülten ile arıyordu. İki ismin Türkiye’de olduğunu tespit eden Belçika iade için başvurdu. Ancak Türkiye, “Bu kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iade edemeyiz” diye yanıt verdi. Bu iki kişi Kırmızı Bültenle aranmasına karşın vatandaş yapılmıştı.

Hollandalı uyuşturucu baronu Jos Leijdekkers de Türkiye’ye yerleşmişti. Ali Yerlikaya İçişleri Bakanı olduktan sonra yapılan operasyonlarda Jos Leijdekkers yakalanamadı ama onun sağ kolu olan İsaac Bignan tutuklandı. 1 milyar TL’lik mal varlığına el konuldu. İsaac Bignan’ın eşi ve çocukları Türk vatandaşı olmuştu. Çete mensuplarına oturum izinleri verilmişti."

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Uyuşturucu İçişleri Bakanlığı