AYM'den Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında karar

CHP'nin başvurusu üzerine Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun iptalini esastan görüşen Anayasa Mahkemesi (AYM) 3 sendikanın temsilcilerinin ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın dinlenmesine karar verdi.

AYM'den Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında karar

CHP'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşmek üzere gündemine alan Anayasa Mahkemesi heyeti, görüşmeyi erteledi.

Yüksek Mahkeme, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alan bazı hükümlerin iptali istemiyle CHP'nin başvurusunu, Genel Kurul gündemine aldı.

Kanuna ilişkin iptal istemini ele alan Yüksek Mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı ile en yüksek üyeye sahip 3 sendikanın açıklamalarını sözlü olarak dinlemeye karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Bakanlığın ve sendikaların açıklamalarını dinledikten sonra belirlenecek bir günde kanunun iptal istemini esastan görüşerek karara bağlayacak.

İptali istenen maddeler arasında, mesleğin aday öğretmenlik döneminden sonra "öğretmen", "uzman öğretmen" ve "başöğretmen" olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılması, aday öğretmenlik ve aday öğretmenliğe atama usullerine ilişkin düzenlemeler ile bunun yönetmelikle belirlenmesine ilişkin hükümler yer alıyor.

Öte yandan Anayasa Mahkemesi’nin karşısındaki parkta, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali istemi görüşülürken “meslek nöbeti” tutmak isteyen sendika üyeleri ve öğretmenler gözaltına alınmıştı.

Kaynak: AA

Etiketler
Öğretmen Mahkeme Sendika Milli Eğitim Bakanlığı